2012. január. 09. 09:46 hvg.hu Utolsó frissítés: 2012. január. 09. 10:31 Plázs

Katasztrófára figyelmeztetnek a szuperbaktériumok miatt

Európa-szerte évente huszonötezer ember halálát okozzák azok a baktériumok, amelyek ellenállnak az antibiotikumoknak, ezért csak korlátozottan vagy egyáltalán nincs módszer az általuk okozott betegségek gyógyítására - számolt be a Blikk.

Hazánkban évente 2500 olyan fertőzést regisztrálnak, amelyet úgynevezett multirezisztens, vagyis többféle gyógyszernek ellenálló baktérium okoz. Az Európai Járványügyi Központ egyenesen katasztrófára figyelmeztet és állítja: Európa-szerte négyszázezer embert is megbetegíthetnek a kórokozók - írja a Blikk.

"Ágyúval verébre nem szabad lőni! Antibiotikumot csak indokolt esetben, az orvos utasítására szabad szedni, és szigorúan be kell tartani az utasításokat" - mondta a Blikknek Sipos-Gaudi Albert háziorvos. Szilágyi Zsuzsa, az Országos Tisztiorvosi Hivatal járványügyi főosztályvezető-helyettese szerint bár Magyarország nem számít antibiotikum-nagyfogyasztónak, rosszul szedjük a tablettákat.

A szakember szerint nagyon fontos, hogy ne próbáljuk meggyógyítani magunkat, és elővenni a „múltkori" betegségből a fiókban maradt pirulákat. Lényeges a szűrés is: azokat az embereket, akik megfertőződnek valamelyik ellenálló baktériummal, a lehető legrövidebb időn belül el kell különíteni.

Az egészségügyi szervezetek szerint egyáltalán nem túlzás megkongatni a vészharangot antibiotikum-fronton, hiszen a jövőben nem várható új szerek megjelenése. "Az antibiotikumok fejlesztése egyrészt nagyon hosszú idő - öt-tíz év, mire egy szer a patikákba kerülhet -, másrészt pedig rettenetesen költséges, így a gyógyszergyártó cégeknek nem éri meg ezeket gyártani" - mondta Szilágyi Zsuzsa.

Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.