2011. december. 22. 20:31 Medipress Utolsó frissítés: 2011. december. 22. 21:01 Plázs

Miért veszélyes a szájszárazság?

A szájszárazságban szenvedő, változó korban lévő nőknél magasabb a csontritkulás kockázata egy új tanulmány szerint, ami a Menopause folyóiratban jelent meg.

A Menopause folyóiratban publikált tanulmány kutatói arra keresték a választ, hogyan függ össze a szájszárazság és a csontritkulás a nőknél. A kutatók először azt zárták ki, hogy a kísérletben részt vevő alanyok szervezetében nincs jele szájszárazságot okozó egyéb tényezőknek, például vízhajtónak vagy vizelettartási zavar elleni gyógyszereknek, nem dohányoznak, nem verejtékeznek intenzíven, nem volt komoly fej- vagy nyaksérülésük, nem vitték túlzásba a testmozgást, nem károsodtak a nyálmirigyek valamilyen műtét, orvosi kezelés vagy sugárzás következtében.

Ezután a kísérletben résztvevők nyálát vizsgálták. Azoknál a nőknél, akik a szájszárazság fent felsorolt okainak egyike sem merült fel, magasabb volt a nyál kalciumszintje, kortizol hormonszintje és mellékpajzsmirigy-hormon szintje. E két hormon szintje a menopauza alatt emelkedik meg alacsony ösztrogénszint esetén. Azoknál a nőknél, akik nem szenvedtek szájszárazságban, normális volt a két hormon és a kalcium szintje a nyálban. A szájszárazság tüneteit mutató nőknél viszont a csontritkulás valószínűsége is magasabbnak mutatkozott.