Bizarr kezelés: kiken segít a lárvaterápia?
Visszataszítónak tűnhet a gondolat, hogy a nyílt húsra légylárvákat helyeznek, pedig egy új francia kutatás szerint ezzel a terápiával gyorsan meg lehet tisztítani a sebeket.
A légylárvák gyorsan megtisztítják a sebeket, ezt vizsgálták kutatók, akik a nehezen gyógyuló sebektől szenvedő kísérleti alanyokat véletlenszerűen két csoportba osztották. Az egyikben szabványos műtéti beavatkozással távolították el az elhalt és beteg szövetet, a másikban pedig elhalt szövetekkel táplálkozó lárvákat használtak a seb tisztítására. Körülbelül egy hét múlva a lárvakezelésben részesülő férfiak sebében kevesebb elhalt szövet maradt, mint azokban, akiket megműtöttek. Két hét után azonban a lárvák elveszítették előnyüket: mindkét csoportban ugyanannyi elhalt szövetet lehetett kimutatni a sebekben. Bár a lárvaterápia hatásai nem voltak drámai mértékűek, a kutatók szerint bizonyos esetekben hasznos lehet: például cukorbetegek kezelésében, akiknek sebeit gyorsan kontrollálni kell.
A kísérletben száz olyan férfi vett részt, akiknek seb volt az alsó végtagján. Körülbelül felük lárvaterápiában, a másik felük sebészeti kezelésben részesült. A lárvakezelés során steril lárvákat helyeztek egy kis zsákban a seb felszínére. A kezelés két hétig tartott, hetente két alkalommal a Caeni Egyetemi Kórházban. A kísérlet során sem az orvosok, sem a páciensek nem tudták, melyik kezelésben részesültek az egyes betegek.
A lárvák egy olyan enzimet választanak ki, amely az elhalt szöveteket feloldja, ugyanakkor az egészséges szöveteket nem károsítja. A kutatók szerint a kezelés kevés mellékhatással jár, de komoly lelkierő kell hozzá. Azok számára jelenthet előnyt, akik nem részesülhetnek érzéstelenítésben, ezért nem lehet elvégezni rajtuk műtétet. A további kutatások során azt kell kideríteni, hogy a lárvaterápia hatásait lehet-e javítani azzal, hogy több lárvát alkalmaznak, és ez fokozza-e a fájdalmat. A kísérlet eredményei részletesebben az Archives of Dermatology legújabb számában olvashatók.