2011. december. 12. 12:04 Medipress Utolsó frissítés: 2011. december. 12. 14:53 Plázs

Az éjszakai munka súlyos következménye

Egy új tanulmány kimutatta, hogy a váltóműszakban dolgozó nőkre a 2-es típusú cukorbetegség megnövekedett kockázata leselkedik.

Azoknál az embereknél, akik csupán néhány évig rendszertelenül váltogatják az éjszakai és a nappali műszakot, nagyobb a rendszertelen étkezési minták kialakulásának és az alváshiánynak a kockázata, amik pedig testsúlynövekedéshez vezethetnek. A 2-es típusú diabétesz több súlyos betegség, többek között szívbetegség, stroke, veseelégtelenség és vakság kialakulását eredményezheti.

A PLoS Medicine szaklapban megjelent tanulmányból az derült ki, hogy a nappali és éjszakai műszakokat váltogató emberek esetében már három év után 20 százalékkal nő a 2-es típusú cukorbetegség valószínűsége. Azokban pedig, akik legalább 20 évig végeztek váltott műszakos munkát, körülbelül 60 százalékkal nőtt a betegség kialakulásának kockázata a nappali munkát végzőkhöz képest.

A kutatást vezető Frank Hu, a Harvard Egyetem professzora szerint a kockázat növekedése nem nagymértékű, mégis jelentős közegészségügyi következményekkel járhat, mivel a népesség közel egyötöde valamilyen típusú váltott műszakban dolgozik. A rendszertelem munkavégzés felborítja a szervezet biológiai óráját, ami kulcsszerepet játszik az egészséges vércukor-anyagcsere fenntartásában.

Az új kutatás alátámasztja a korábbi vizsgálatok eredményeit, amelyek azt mutatták, hogy az alváshiány inzulinrezisztenciához és a vércukorszint megemelkedéséhez vezethet, amelyek mindegyike a cukorbetegség előjele. Mivel a váltott műszak megszüntetése a mai társadalomban nem reális elképzelés, az egyetlen, amit tehetünk a megelőzés: egészséges életmóddal, a testsúly ellenőrzésével, valamint az pre-diabéteszben szenvedő alkalmazottak korai kezelésével.