A Journal of Neuroscience oldalain egy, az alvás folyamatában alapvető agyi jelpályáról számoltak be. A felfedezés új gyógyszerek alapja lehet.
Az álmatlan éjszakák hamarosan nem jelentenek mást, mint egy rossz álmot. A kutatók azonosítottak egy biokémiai jelpályát, amely alapvető az alvás és az ébrenlét szabályozásában. Az érintett enzim túl alacsony szintje letompítja az agyat, míg a túl magas nem engedi az elalvást.
A Bostoni Egyetem munkatársai a kalcium-kináz nevű enzimet tanulmányozták, amelynek gátlása patkánykísérletekben megnövelte az állatok alvási periódusát. Ez azért is érdekes, mert idáig nagymértékben rejtve maradtak az alvási ciklust szabályozó sejtszintű folyamatok. A felfedezés hozzájárulhat olyan specifikus gyógyszerek fejlesztéséhez, melyeknek kevesebb lehet a mellékhatása.
Statisztikák szerint az angolok napi 6 óra 7 percet alszanak, szemben a hagyományosan ajánlott 8 órával. Milliók szednek receptre kapható altatókat, azonban egyrészt a gyógyszerek nem mindenkinél egyformán hatnak, másrészt nem kívánt mellékhatások léphetnek fel, ráadásul könnyen rá lehet szokni. A tablettákkal alvók között az idő előtti halálozás is magasabb.