Egy friss kutatásból az derült ki, hogy az Alzheimer-kór korai jeleit mutató betegek nagyobb valószínűséggel alultápláltak, mint azok, akik nem szenvednek a demenciának ebben a típusában.
„A fogyás a betegség folyamatának előrehaladását jelezheti” – állítja Eric Vidoni, a Neurology legutóbbi számában közzétett tanulmány szerzője. „Ez újabb bizonyítékot jelenthet arra, hogy az Alzheimer-kór az egész testre kiterjedő, szisztematikus változásokat eredményez, és alátámasztja azt az elképzelést is, hogy az Alzheimerhez kapcsolódó elváltozások feltűnés nélkül következhetnek be, vagyis a preklinikai szakaszban.”
A kutatás eredményei nagy jelentőségűek lehetnek a diagnózis, a megelőzés és a kezelés tekintetében, de az előrelépésekre valószínűleg még éveket, sőt talán évtizedeket kell még várni. „Ha valakinek hosszú ideje csökken a testsúlya vagy testtömeg-indexe, ennek ismerete segítheti a diagnózis folyamatát” – állítja a szerző, a Kansasi Egyetem Alzheimer Kutatóközpontjának munkatársa. Jelenleg azonban még túl korai lenne kijelenteni, hogy a testfelépítés része a diagnosztikus eszköztárnak. „Amennyiben a fogyás része a betegség folyamatának, ez arra utalhat, hogy e diszfunkció megelőzése csökkentheti a betegség előrehaladását” – tette hozzá Ian Murray, a Texas A&M Orvostudományi Egyetem neurológusa. Természetesen ez egyelőre csak találgatás.
A korábbi kutatások azt mutatták ki, hogy azok az emberek, akik közép- vagy fiatalabb korukban túlsúlyosak, az Alzheimer-kór magasabb kockázatának vannak kitéve. Azokban viszont, akik idősebben túlsúlyosak, alacsonyabb az Alzheimer-kór kockázata. Ez az úgynevezett elhízás paradoxon.
Vidoni és munkatársai az új kutatás során PET (pozitron emissziós tomográfia) képalkotóval vizsgálták 506 személy agyát, és az agyi-gerincvelői folyadékban elemezték az Alzheimer-kór jelzőit. Az Alzheimer jeleit mutató alanyok nagyobb valószínűséggel bírtak alacsonyabb testtömeg-indexszel, mint azok, akik nem mutatták a betegség korai jeleit. A jelenség pontos okát egyelőre nem tudják, de több elméletet is megfogalmaztak. Az egyik az, hogy az Alzheimer folyamata hatást gyakorol a hippokampuszra, arra az agyi területre, amely az anyagcserében és az étvágy szabályozásában vesz részt. A másik felvetés szerint gyulladásos folyamatok válthatják ki a fogyást és a kognitív változásokat is.