2011. november. 18. 05:29 MTI Utolsó frissítés: 2011. november. 18. 05:31 Plázs

A legerősebb antibiotikumoknak is ellenáll a klebsiella pneumonia

Egyre fontosabb problémává válik Európában, hogy az egyes kórokozók ellenállóvá válnak a legerősebb antibiotikumokkal szemben is. A járványügyisek az antibiotikumok helyes és visszafogott alkalmazását javasolják.

Az európai járványügyi központ (ECDC) vizsgálata szerint növekszik a gyógyszerrezisztens klebsiella pneumonia baktériumok aránya Európában. A tudatosságra hívja fel a figyelmet a 2008-ban életre hívott európai antibiotikumnap, amelyet pénteken negyedik alkalommal rendeznek meg. 

A gyakran alkalmazott gyógyszerekkel szemben kialakuló rezisztencia régóta ismert jelenség. Az ECDC közleménye szerint több európai országban a klebsiella pneumonia baktérium 15-50 százaléka ellenáll a carbapenem nevű antibiotikumnak - ezt a különösen erős gyógyszert csak súlyos fertőzés esetén alkalmazzák. 

A klebsiella pneumonia az egészséges bélrendszerben telepszik meg, a gyenge immunrendszerű - elsősorban kórházban fekvő - embereknél súlyos fertőzést, például tüdőgyulladást vagy húgyúti fertőzést idézhet elő.

2009 óta gyorsan növekedett a rezisztens klebsiellabaktériumok aránya - ilyen irányú fejlődést mutattak ki 2010-ben Magyarországon, Ausztriában, Cipruson és Olaszországban is. 

Az antibiotikumok helyes és visszafogott alkalmazását javasolja megfelelő stratégiaként az ECDC. Tanulmányok kimutatták, hogy a kórházakban az antibiotikumok adása az esetek csaknem ötven százalékában szükségtelen. A gyógyszerek megfontolt adagolása viszont a prevenció részét képezheti. 

A kórházi fertőzések terjedésének visszaszorítására továbbra is a leghatásosabb mód a higiéniai szabályok betartása és a kórházak személyzetének rendszeres kézmosása - tartják az ECDC szakértői.

Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.