A meteorológiai előrejelzések szerint a következő napokban is anticiklon alakítja az időjárást, ami nem kedvez a levegőminőség gyors javulásának - közölte a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) szerdán az MTI-vel.
A közlemény szerint az utóbbi napokban az ország egész területén nőtt a levegőben a kisméretű szálló por koncentrációja. Több településen a riasztási küszöbértéket is meghaladó szennyezettséget mértek. Nyíregyházán a szmogriadó riasztási fokozatát, Budapesten, Debrecenben, Miskolcon, Pécsett, Győrben, valamint Várpalotán pedig annak tájékoztatási fokozatát kellett kihirdetni. Jelentősen megnőtt a szállópor-szennyezettség az elmúlt napokban az észak-borsodi Kazincbarcikán is, kedden már 34 százalékkal meghaladta a tájékoztatási küszöbértéket.
A tárca kitért arra: csütörtöktől a gyakran megélénkülő déli, délkeleti szél hatására több helyen a levegőminőség javulása várható, a szélcsendes területeken azonban nem lesz érezhető változás. Vasárnap és hétfőn már több helyen lesz felhős az ég, ennek hatására a légszennyező anyagok koncentrációja csökkenhet.
A közlemény szerint szmoghelyzetről akkor lehet beszélni, ha emelkedik a légszennyezőanyagok, jelen esetben a szálló por (PM10) koncentrációja a levegőben. Ha két egymást követő napon ez az érték meghaladja a köbméterenkénti 75 mikrogrammot – és a meteorológiai előrejelzések szerint a következő napokban sem várható érdemi változás –, akkor tájékoztatási szintet kell elrendelnie az érintett önkormányzatnak. Ha a kisméretű szálló por koncentrációja két egymást követő napon meghaladja a köbméterenkénti 100 mikrogrammot és az előrejelzések szerint a következő napokban sem várható javulás, akkor már riasztási szintről van szó.
A magas levegőszennyezettség a kisgyermekek, az idősebbek és a betegek, különösen a krónikus légúti betegségben szenvedők számára jelent fokozott egészségügyi kockázatot - közölte a VM.
A szakemberek azt tanácsolják, ha csak lehetséges, ilyenkor ezek az emberek ne menjenek ki a szabadba. A szálló por ingerli, esetleg sérti a szem kötőhártyáját, a felső légutak nyálkahártyáját, belégzése súlyosbítja a légzőszervi betegek állapotát, csökkenti a tüdő ellenállóképességét a fertőzésekkel, a toxikus anyagokkal szemben.