Plázs Medipress 2011. október. 27. 11:27

Új HPV-gyorsteszt

A berlini Robert Koch Intézet munkatársai egy új tesztet mutattak be, melynek segítségével a hölgyek maguk végezhetik el a méhnyakrák legfőbb okát jelentő humán papillómavírus (HPV) fertőzésre irányuló vizsgálatot.

A Journal of Clinical Microbiology oldalain megjelent tanulmány szerint a módszer igen érzékeny, és könnyen elvégezhető. A méhnyakrák világszerte a második leggyakoribb nőket érintő rosszindulatú daganat, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) jelentése szerint az emiatt évente bekövetkező halálesetek száma negyedmillióra tehető. Szinte minden eset HPV-törzsekkel hozható kapcsolatba.

Yvonne Delere és munkatársai a szokványos, nőgyógyász által, kefével történő mintavételt hasonlította össze az új módszerrel, melyet a hölgyek maguk végeznek. A vizsgálatba 20-30 éves nők kerültek be. A mintavételezés az első esetben 91, a másodikban 84 százalék volt. A hölgyek értékelték az új mintavétel kivitelezését, és 100-as skálán 12 pontot ért el – 0 érték jelentette a könnyű, 100 a nehéz kivitelezést. A teszt a legelterjedtebb HPV-törzsek felismerésére képes.

Hollandiában már bevezették az új módszert a méhnyakrák-szűrésbe, és a szakértők szerint annak szélesebb körű elterjedése várható, főként a fejlődő országok esetén, ahol a hölgyek nehezen jutnak hozzá az egészségügyi ellátó-, és szűrőrendszer szolgáltatásaihoz. Maga a mintavételi eljárás abban különbözik a szokványostól, hogy a míg a kefe közvetlenül a méhnyak kockázati zónáját célozza, addig az új, öblítéses módszer a teljes méhnyakcsatorna nyálkahártyáját reprezentálja.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.