Rossz adagolásban gyilkolhat is
Több, mint kétszázezer beteget kezelhetnek félre a véralvadásgátlóval Magyarországon.
Szinte minden családban van olyan beteg, akinek vérhígítót kell szednie. Trombózis, stroke, műbillentyű beépítése után, vagy ha egy vizsgálat kimutatja a trombózishajlamot a háziorvos többnyire automatikusan nyúl a recepttömbhöz, hogy felírja a betegnek a gyógyszert, amit aztán egész életében szedhet – írja a Weborvos.hu.
Csakhogy a vérhígító gyógyszerek – amelyek az elnevezésükkel ellentétben cseppet sem hígítják a vért, ellenben korlátozzák a véralvadásért felelős K-vitamin hatását – nem veszélytelenek. A rosszul beállított dózis olykor károsabb, mintha a beteg egyáltalán nem szedne be semmit sem.
Kiss Róbert Gábor, a Magyar Kardiológusok Társaságnak főtitkára egy előadásában rámutatott, hogy ma a véralvadásgátlót szedő betegek legalább negyven százalékát rosszul kezelik, azaz túl sok, vagy túl kevés alvadáscsökkentőt, gyűjtőnevén kumarint kapnak. Tekintve, hogy a magyar lakosság körülbelül öt-hat százalékát kezelik alvadásgátlóval, ez azt jelenti, hogy itthon kétszázezernél több betegnek van rosszul beállítva az úgynevezett INR szintje, amely a vér alvadékonyságának a kimutatására szolgál.