2011. szeptember. 29. 13:19 hvg.hu Utolsó frissítés: 2011. szeptember. 29. 13:58 Plázs

"Tanulj meg nemet is mondani" – nem vetik meg az alkoholt és a cigit a tinik

Budapesten, Szombathelyen és Kecskeméten mérték fel a helyi ifjúsági közösségek egészséggel kapcsolatos véleményét. A 15-16 éves középiskolások több mint 90 százaléka ivott már alkoholt, háromnegyedük pedig életében legalább egyszer rágyújtott.

Növekvő arányban érzik nagyon jónak vagy jónak egészségi állapotukat a fiatalok az ezredforduló óta, ugyanakkor egyre gyakoribbak a táplálkozási zavarok, problémát okoz az elhízás, az anorexia (kóros soványság) és bulimia nervosa (kóros falánkság, melyet a beteg önhánytatással, hashajtók szedésével büntet). Ezekkel is foglalkozik az Országos Egészségfejlesztési Intézet és a Collegium Pannonicum Alapítvány „A fiatalok egészségműveltsége / Az ifjúság és egészségfejlesztés” konferenciája.

Az eseményt megelőzően Budapesten, Szombathelyen és Kecskeméten mérték fel a helyi ifjúsági közösségek egészséggel kapcsolatos véleményét. Az ifjúságsegítők e-alapú hálózatát a konferencia után is működtetik. A felmérésből kiderült: a 15-16 éves középiskolások több mint 90 százaléka ivott már alkoholt, háromnegyedük pedig életében legalább egyszer rágyújtott. A 9. és 11. osztályos tanulók közel egyharmada fogyasztott életében valamilyen illegális szert, élt vissza egyes gyógyszerek, vegyi anyagok kábító hatásával. A kannabisz-fogyasztók aránya a legnagyobb az összes droghasználó fiatal közül.

Az ÁNTSZ közleménye szerint a gyermekekkel és fiatalokkal foglalkozó szakemberek felelőssége is, hogy megjelenjen náluk az egészség, mint követendő érték, és rendelkezzenek is a megfelelő életmód kialakításához szükséges ismeretekkel. Az egészségműveltség megalapozását, a lehető legfiatalabb korban kell kezdeni a megfelelő módszertan alkalmazásával, azaz gyermekkorban kell megtanulni „nem”-et is mondani, így nemcsak a dohányzás, de a drogok használata is visszaszorulna.