Plázs Medipress 2011. szeptember. 13. 17:22

iPhone-alkalmazások: melyik árt, melyik használ?

Egyre több alkalmazás közül válogathatunk, amelyeket bármikor letölthetünk az okostelefonunkra. De vajon melyek azok, amelyek valóban segítenek egészségesebben élni, és melyek azok, amelyek inkább ártanak, mint használnak?

Több mint 350 ezer alkalmazás érhető el, amelyek közül számos valóban hasznunkra lehet. Ilyen például a kalóriaszámláló, amellyel azonnal megtudhatjuk, hogy hány kalória van a vasárnapi ebédünkben, vagy például pulzusmérő és a dohányzásról való leszokást segítő program. Jobb, azonban ha óvatosak leszünk a már komoly szakértelmet, és orvosi vizsgálatot igénylő alkalmazásokkal.

AP

Ilyen például a WebMD's Symptom Checker, amely, ha betápláljuk a tüneteket, kiadja a lehetséges betegségek listáját. Vegyünk például egy egyszerű derékfájást. Okostelefonunk az alkalmazás segítségével máris a tudtunkra adja, hogy izomhúzódásunk van, de felsorol még 18 lehetséges betegséget, köztük a gerincdaganatot, a hasi aneorizmát és a prosztatarákot is. Ezt olvasva feleslegesen aggodalmaskodhatunk, vagy éppen megnyugodhatunk, pedig akár komolyabb bajunk is lehet.

A számtalan látás- és hallásvizsgálat alkalmazásra is inkább csak szórakoztató programként kell tekinteni, mintsem valódi diagnosztikai eszközre. A fejfájáscsillapító alkalmazás sem valószínű, hogy segít, inkább vegyünk be fájdalomcsillapítót, és ha a tünetek nem múlnak el, forduljunk orvoshoz. Sőt, ha mindez nem lenne elég megdöbbentő, létezik olyan alkalmazás is, ami elvileg meg tudja mondani egy nőnek, hogy teherbe esett vagy sem.