Plázs MTI 2011. augusztus. 29. 10:46

Szívkockázat: a rászorulók többsége nem jut hozzá a gyógyszerekhez

A szívkockázatot csökkentő olcsó, generikus gyógyszereket jelentősen "alulhasználják" világszerte, azoknak az embereknek, akiknek előnyük származna szedésükből, kevesebb mint a fele kapja ezeket a készítményeket - ismertették kanadai kutatók egy európai kardiológiai konferencián.

A felmérés szerint az alacsony jövedelmű országokban a szívbetegséggel élő vagy szélütésen átesett emberek 80 százaléka nem szedi egyik szert sem a vérhígító aszpirin, a koleszterinszintet csökkentő sztatinok, valamint a vérnyomást csökkentő bétablokkolók és az ACE-gátlók közül. Világszerte a veszélyeztetett csoportba tartozók mintegy 60 százaléka nem jut hozzá ezekhez az olcsó, generikus gyógyszerekhez - állapították meg a kutatók a Lancet orvosi folyóirat online kiadásában vasárnap közzétett tanulmányukban.

A szív- és érrendszeri betegségek világszerte több mint 100 millió embert érintenek. A felméréshez 17 országban 154 ezer felnőttet kérdeztek meg, akik közül több mint 7500 közölte magáról, hogy koszorúér-betegsége vagy szélütése volt. A megelőzésre alkalmas szerek közül a legtöbben (25,3 százalék) az aszpirint szedte, bétablokkolót 17,4 százalékuk, ACE-gátlót vagy ARB-t 19,5 százalékuk, sztatint pedig 14,6 százalékuk. "Ez globális tragédia, nem mondhatunk mást" - vélekedett Salim Yusuf kutatásvezető, a kanadai McMaster Egyetem munkatársa, aki hozzátette, hogy számos országban alapvetően újra kellene gondolni a szívbetegségekre vonatkozó egészségpolitikát.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.