Plázs Medipress 2011. augusztus. 26. 11:57

Mit lehet tudni Steve Jobs betegségéről?

Steve Jobs, az Apple számítástechnikai óriásvállalat vezérigazgatója egészségügyi okokra hivatkozva vonul vissza. Jobs ugyanis már 2004 óta küzd a rák különböző fajtáival.

2004-ben az Apple vállalat vezetőjét a hasnyálmirigyrák egy ritka típusával, a neuroendokrin rákkal diagnosztizálták az orvosok, majd idén januárban Jobs májátültetésen esett át, miután a tumor átterjedt a májára. „A neuroendokrin tumor nagyon ritka betegség, évente mindössze néhány ezer ilyen esetről tudunk világszerte” – mondta Craig Deyoe, a New York-i North Shore-LIJ Egészségügyi Központ hasnyálmirigyrák-specialistája.

David M. Levi, a Miami Egyetem Miller Orvosi Karának klinikai sebészprofesszora szintén úgy gondolja, hogy a neuroendokrin tumor egy nagyon szokatlan rákfajta. A test számos helyén kialakulhat, többek között a hasnyálmirigyben, vagy a tüdőben is. Ez egyike azon kevés daganatoknak, amelynél még a szervátültetés sem segít – hangsúlyozta a sebészprofesszor, hozzátéve: Steve Jobs rákja a hasnyálmirigyben kezdett el kialakulni, majd idővel átterjedt a májára.

Steve Jobs évei az Apple élén - fotógalériánkhoz kattintson a képre!
AP

Bár a neuroendokrin rák prognózisa általában jobb, mint a hasnyálmirigyrák gyakoribb típusáé, ahol a páciensek átlagosan kevesebb, mint egy évet élnek a rák diagnosztizálásától számítva, azért a neuroendokrin daganat is nagyon veszélyes. E ráktípus ugyanis olyan makacs, hogy még azután is gyakran kiújul, hogy a rákos szervet eltávolították a páciens szervezetéből.

„Kemoterápiával és besugárzással lehet ugyan kezelni a rákot, de a kezelés nem gyógyítja meg a betegséget, csupán némileg lelassítja a folyamatot. Egy-két évvel meg lehet hosszabbítani a neuroendokrin rákos betegek életét, de sajnos ez egyértelműen gyógyíthatatlan kór” – jelentette ki Craig Deyoe.