Plázs Medipress 2011. augusztus. 23. 12:42

Az egylégterű irodák átka

Akár 32 százalékkal is csökkenhet a dolgozók jó közérzete, a termelékenység pedig 15 százalékkal esik vissza a modern, nyitott légterű, nyüzsgő irodákban.

Stiller Ákos

Az új tanulmány eredményeit a kutatók Channel 4 brit kereskedelmi csatorna egyik műsorában ismertették, miközben bemutatták, hogy Tom Dyckhoff műsorvezető és építészkritikus agyhullámai hogyan változnak egy nyitott légterű irodában. A kísérlethez egy különleges sapkát használtak, mely jelezte, hogyan változik a műsorvezető agyműködése mialatt az irodában tartózkodott. Az eredmények szerint Dyckhoff valóban sokkal nyugtalanabb és zaklatottabb volt.

Fred Gage, a San Diegó-i Salk Intézet genetikai laboratóriumának professzora elmondta, hogy az első ilyen nyitott légterű irodákat még az 1950-es években tervezték, azzal a szándékkal, hogy a dolgozók szabadon tudjanak közlekedni, és könnyen kommunikálhassanak egymással, amely elősegíti a kreatív munkát. Az irodák azóta nagyon népszerűek lettek, és gyorsan elterjedtek. A kísérlet azonban rávilágított arra, hogy a tervezők nem számoltak azzal, hogy a nyüzsgő irodák légköre inkább hátráltatja a munkát, mint segíti. Elég, ha csak megszólal egy telefon a szomszédos asztalon és a dolgozó máris arra figyel.

A tágabb helyiségekben emellett az sem mindegy, mennyire steril a dolgozó közvetlen környezete. Azok a cégek, amelyek például megengedik, hogy alkalmazottaik a saját tárgyakat, esetleg növényeket helyezzenek el az asztalukon, sokkal otthonosabban érzik magukat, és növekszik a termelékenységük is. Ezt Fred Gage is alátámasztotta azzal a laboratóriumi körülmények közt végezett kísérletében, amely során egerek agyát vizsgálta. A kísérletből kiderült, hogy az ingerekben gazdag környezetben tartott egerek az agyi teljesítménye 15 százalékkal nőtt, sőt új idegsejtek kialakulása is megfigyelhető volt.

hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?