Rontja a memóriát a megzavart alvás
Segíti az emlékezést az alvás folytonossága - mutatták ki tudósok egereken végzett vizsgálatai.
Az alvás folytonossága erősíti az emlékezőképességet - erre jutottak brit kutatók, akik szerint a kísérleti egerek emlékezőképessége romlott, ha megzavarták álmukat - figyelték meg amerikai szakemberek a rágcsálóknál. A kutatók az amerikai tudományos akadémia folyóiratában (PNAS) írtak eredményeikről. A Stanford Egyetem tudósai Luis de Lecea vezetésével egy viszonylag új kutatási irányzatot, az optogenetikát használták fel kutatásaikhoz. Ennek során fényérzékeny fehérjéket juttatnak a sejtekbe, és amint fénysugárzás éri őket, célzottan és gyorsan aktiválni tudják őket.
Az eljárás lehetővé tette a tudósok számára, hogy csupán egy szempont, a folytonosság alapján vizsgálják az alvást. A szakemberek fényimpulzusokkal stimulálták az egerek azon agysejtjeit, amelyek az ébredéskor játszanak szerepet. Megfigyelték a kontrollált alvásmegzavarás következményeit, azt hogy milyen képességet mutatnak az állatok egy korábban bemutatott tárgy újbóli felismerésében. A különleges stimulálás nem érintette az alvás időtartamát és intenzitását. "Függetlenül az alvás tartamától, a zavartalan alvás fontos az emlékezés megszilárdításához" - fogalmaztak a tudósok.
A különböző alvási betegségek befolyásolják az emberek éjjeli nyugalmát, ezt gyakran kíséri gyengébb emlékezet. A szakemberek épp ezért azt gondolják, az elégtelen alvás közrejátszhat ebben, noha nincsenek egyértelmű ismereteik arról, hogy vizsgálataik az emberekre vonatkozóan is megállják helyüket.