Rossz hír a húst szeretőknek, hogy semmilyen állati eredetű táplálék nem mentes az általában mumusként emlegetett koleszterintől, az viszont jó, hogy ha odafigyelünk az életmódunkra – nem dohányzunk, rendszeresen sportolunk, az ételeink pedig alacsony zsírtartalmúak – elkerülhetjük a táplálkozásfüggő betegségek kialakulását, még akkor is, ha genetikailag hajlamosak vagyunk rájuk.
Ha egy étel csomagolásán az a bűvös kifejezés olvasható, hogy „csökkentett koleszterintartalmú”, szinte biztos, hogy kelendő portékáról van szó. De miért is félünk annyira a koleszterintől, és valóban olyan kártékony-e, mint amennyire hisszük?
Mindenekelőtt nem árt tisztában lennünk azzal, hogy a koleszterin nagyon fontos vegyület: hiányában rugalmatlan lenne a sejthártya, és nélküle epesavak - ezek segítik elő a zsírok bélből való felszívódását - sem képződnének. De a csontépítésben oly fontos D-vitamin és néhány hormon alapanyaga is, sőt, létfontosságú valamennyi sejtnek. Koleszterinre tehát igenis szükségünk van: akkor van baj, ha magasabbra szökik a koleszterinszintünk, mint a megengedett érték. Ráadásul ezt egyáltalán nem érezzük, hiszen semmilyen fájdalom, kényelmetlen érzés nem utal rá. Hosszú időn keresztül is fennállhat úgy, hogy azt gondoljuk, egészségesek vagyunk, s már csak a kialakult érelmeszesedés, vagy egyéb szívproblémák jelzik, valami gond van.
A life-style.hu-n cikkéből megtudja, mikor jó és mikor rossz a koleszterin, kattintson!