2011. július. 12. 15:33 Medipress Utolsó frissítés: 2011. július. 12. 15:34 Plázs

Ezért vigyázzunk a vakító fehérséget ígérő fogkrémekkel

Ma már minden fogkrém-reklám auzt sugallja, hogy bárkinek lehetnek vakító fehér fogsora. A Journal of Clinical Dentistry című folyóiratban megjelent tanulmányban 26 különböző fehérítő fogkrém hatását vizsgálták, és nem számolnak be semmi bíztatóról.

Míg a tapaszt és a hidat hosszú ideig a fogsoron kell tartani, a fehérítő fogkrémeket csak be kell dörzsölni, és hatóanyaguk révén segítenek eltávolítani a fogak felületéről a kávé, cigaretta, vörösbor, üdítőitalok és különféle ételek okozta foltokat. Legalábbis ezt állítják a gyártók.

A Procter & Gamble nemrég két új termékkel állt elő, melyek hidratált szilícium-dioxidot tartalmaznak, illetve az egyik változat emellett még nátrium-hexametafoszfátot is, ami fellazítja a foltokat és így megkönnyíti a dörzsölő anyag munkáját. Ezeket a fogkrémeket minden étkezés után, de legalább naponta kétszer érdemes alkalmazni a látványos eredmény érdekében. A Johnson & Johnson cég is a fehérítés ígéretére alapozta új fogkrémmárkáit, melyek szintén tartalmaznak hidratált szilícium-dioxidot, illetve egyik termékük még karbamid-peroxidot is.

Vincent Mayher fogorvos arról számolt be, hogy a híddal és a tapasszal ellentétben a fogkrémek csak a fog felszínén fejtik ki hatásukat, a bennük található fehérítőanyag pedig hamar lemosódik. A Journal of Clinical Dentistry című folyóiratban megjelent tanulmányban 26 különböző fehérítő fogkrém hatását vizsgálták tehenek fogzománcán, és – amint arról Bruce Schemehorn, a tanulmány szerzője beszámolt – összességében arra derült fény, hogy minél hatékonyabb egy fogkrém fehérítő hatása, annál jobban károsítja a zománcot. Az ideális fogkrém azonban egyszerre gyengéd a zománchoz és hatékony a foltokkal szemben, de Schemehorn úgy nyilatkozott, harmincévnyi kutatómunkája során ilyen termékkel még nem találkozott.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.