Plázs hvg.hu 2011. július. 05. 11:23

Öt ok, miért fáj a hátunk

Szinte nincs olyan felnőtt ember, aki ne találkozott volna már a hátban érezhető fájdalommal. Az okok szerteágazóak lehetnek, a kóros testtartástól a feszültségig számtalan eredete lehet a kínzó érzésnek. Íme, a leggyakoribbak.

Megdöbbentő, hogy többségünk 30-40 évesen jut el először ortopédushoz, miután utoljára kisiskolás korunkban vizsgálta meg a gerincünket az iskolaorvos. És sokszor már olyan elváltozások vannak, amelyek túlterhelik a gerincet, így korai ízületi kopáshoz, majd porckorong-károsodáshoz vezethetnek. Ilyenkor a kíméletesebb gyógymódok már nem segítenek. Mivel a hátfájásnak számos kiváltó oka lehet, előbb a fájdalom pontos okát kell kideríteni, hogy megtalálják a legoptimálisabb kezelést, akár személyreszabott mozgásprogrammal – mondja Dobos Márta, az Oxygen Medical ortopédorvosa. De nézzük a legjellemzőbb okokat!

A stressz egy élettani folyamat, amely úgy aktivizálja az izomzatot, hogy gyorsan menekülhessünk vagy támadhassunk. Főleg a törzshöz közeli, mély hátizomzat húzódik össze, mint a rugó, ha elkezdenek termelődni a stresszhormonok. Ezek az ősi reakciók azonban ma már nem a vadállatok elleni harcban aktivizálódnak, hanem a stresszes helyzetekben. A probléma, hogy ezek a megfeszült izmok nem tudnak gyorsan ellazulni, ugyanis csak egy dolog tudja lebontani a stresszhormonokat: a mozgás. Vagyis ha egy-egy feszült helyzet után kicsit mozgunk, sétálunk, ez nagyszerűen levezeti a feszültséget.

EA

A hátunkon biztosan érezzük a mindennapok megterhelő következményét: az elmerevedett, görcsös izmokat és a fájdalmas mozdulatokat. Még a leghétköznapibb tevékenységek is fokozott igénybevételt okozhatnak, ha nem megfelelő technikával végezzük őket, akár a kertészkedés, biciklizés vagy a pakolás is kiválthatja a fájdalmat. Ha pedig már kialakult, az emiatti kényszertartások csak fokozzák a fájdalmat. Az ülőmunkát végzők és a tanulók helytelen testtartása is vezet hosszútávon elváltozásokhoz és fájdalomhoz.

A túlsúly, főleg a hasi típusú elhízás nagyon megterheli a  deréktáji gerincet, túlfeszíti és ezáltal megterheli az izomzatot és a szalagokat. A felesleges kilók a hátfájáson kívül hozzájárulnak sok egyéb betegség kialakulásához. Éppen ezért ebben az esetben is elengedhetetlen a megfelelő mozgásprogram.

Az öregedés sem tesz jót a hátunknak. A korral az ínszalagok megvastagodnak és zsugorodnak – ez csak egy része azoknak a változásoknak, amelyek történnek velünk, ahogy idősödünk. Ezek a gerincben idővel bekövetkező változások olyan dinamikai elváltozásokhoz vezethetnek, amelyek károsodást okozhatnak a porckorongon – a gerincfájdalom, zsibbadtság, és gyengeség tüneteit produkálva akár már a húszas évek végén.

Igen gyakoriak a sportsérülések, amelyek általában egy hirtelen mozdulat vagy rosszul kivitelezett mozdulat bosszúja. Egy nagyobb balesetben elrepedhet vagy el is törhet a gerinc. Kisebb mikrorepedéseket pedig a rendszeres ütközéssel, rázkódással járó sportok is okozhatnak, például futás kemény talajon vagy labdajátékok teremben végezve. Az ilyen jellegű sérülések idősebb korban azért fordulnak elő sűrűbben, mert a csontritkulás tovább növeli a csonttörések esélyét.  

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?