A Personal Relationships című folyóiratban megjelent egy tanulmány, amely felfedte a mindennapos párkapcsolati konfliktusok testi és lelki egészségre gyakorolt hatásait.
Eddig a kutatások a szerelmi konfliktusok azonnali hatásaira koncentráltak, különösen azoka munkák, amelyeket kontrollált laboratóriumi körülmények közt végeztek. A hosszabb távú következményeket taglaló egyik első kutatást Angela Hicks professzor végezte, megvizsgálva a pszichés és érzelmi változásokat, amelyek a veszekedés utáni napon figyelhetők meg, különösen, ami az eltérő érzelmi kötődést illeti.
"Érdekel bennünket a romantikus kapcsolatok és a hosszú távú testi-lelki jólét viszonya. Az eredményeink nagyon plasztikusan szemléltetik, hogy a napi szintű személyes kapcsolat miként érinti a kedélyállapotot” – mondta Hicks professzor, akinek tanulmányában 39-en vettek részt. Naplójuk alapján a résztvevőknél felmérték a konfliktusok és az alvászavar, másnapi rosszkedv és ébredési kortizolválasz összefüggéseit. A teszt előtt felmérték az érzelmi kötődésük típusát, annak alapján, hogy mennyire szoronganak a kapcsolatban, illetve milyen mértékben kerülik az érzelmi kötődést.
Az eredményekből kiderült, hogy a résztvevők mindegyike rosszabbul aludt konfliktus után, de leginkább azok álmát zavarta meg, akik a legjobban szorongtak a kapcsolatukban. Azok aludtak legjobban, akik erősen kerülték az érzelmi függést. Az összezördülés a másnapi hangulatra is rányomta bélyegét, főként azoknak, akik könnyedén átadták érzelmeiket a kapcsolatban. Akik kevésbé nyíltak meg partnerük felé, azoknak nem lett sokkal rosszabb a kedve. Nem találtak általános összefüggést a vita és a másnap reggeli ébredési kortizolreakció között (a szervezet felkészülése az aznapi stresszre). Csak azoknál a nőknél fedeztek fel egy bizonyos összefüggést, akik kicsit szorongtak a kapcsolatban. Az ő kortizolszintjük jelentősen visszaesett a veszekedés utáni reggelen.
Az eredmények mélyebb betekintést nyújtanak a párkapcsolat egészségi állapotra gyakorolt hatásaiba. Azt már tudjuk korábbi kutatásokból, hogy a stabil, boldog kapcsolatban élő emberek általános egészségi állapota jobb, mint azoknak, akik egyfolytában marják egymást. A jelenlegi kutatásból azt is leszűrhetjük, hogy a bizonytalan kapcsolatban élők sokkal inkább kiteszik magukat a konfliktusokból eredő egészségkárosodás kockázatának, mint mások.