A koffein jó a ráncok ellen. A szem környékének vékony bőre kedvez a ráncok kialakulásának, és általában harmincéves kor körül meg is jelennek a mimikai ráncok. De azért, hogy az apró vonalakból ne legyenek mély árkok, mi magunk is sokat tehetünk.
Ki ne rettegne attól a reggeli pillanattól, amikor a tükörbe nézve hatalmas duzzanatokkal találja szembe magát. A nem kívánt látványnak persze több oka is lehet: velünk született hajlam, hormonális változások vagy nem megfelelő táplálkozás. Vagy az, hogy éjszaka a szemünk is pihen, aminek következtében a könnypumpáló rendszer gyakorlatilag leáll, a nyirokáramlás lelassul, emiatt pedig felgyülemlik a víz.
Most a kávé lépett elő a legjobb szépítőszerként, amely száműzi a szem körüli szarkalábakat, a sötét karikákat és a duzzanatokat – számol be róla a Daily Mail. Így nem megelepő, hogy egyre több kozmetikum alapanyagaként tűntetik fel a koffeint. Az újdonságra pedig mindig van kereslet is. Csak mellékesen jegyezzük meg, hogy a lap szerint az egyik ilyen termék annyira népszerű Nagy-Britanniában, hogy mintegy 4 ezren vannak várólistán.
A koffeinről ugyanis azt állítják, hogy az serkenti a vérkeringést, és ha a szem körüli hajszálerekben is jobb a vér áramlása, frissebb és ragyogóbb lesz a bőr. Legtöbb ilyen termék pedig golyós kiszerelésben érkezik, mert így azonnal lehet érezni lehet a hűsitő hatást. "Ez nem egy rossz termék. De az igazsághoz hozzátartozik, hogy ettől nem várhatja el senki, hogy elmúlnak a sötét karikák, legfeljebb elhalványulnak. Ezek ellen szerintem a legjobb gyógymód a sok alvás" – idézi a lap az egyik női felhasználót.
Szépítő alvás és társai
A szép tekintet érdekében tehát jó, ha kerüljük az alváshiányt, a nyugodt éjszaka ugyanis ellazítja az izmainkat, kisimítja a gyűrődéseket. De nem árt figyelni az alkoholfogyasztásra is, a rendszeres italozás is nyomot hagyhat a szemünk környékén. A tartós ödéma kitágítja a szem alatti finom bőrt, redők, táskák képződhetnek. Ez ellen igyunk sok vizet, hogy fokozzuk a vesén keresztüli folyadékkiválasztást és fogyasszunk káliumban gazdag növényeket.
A karikák megjelenése a genetikai hajlamnak is köszönhető, de a már említett alváshiány és a stressz is a sötét karikák leggyakoribb okozója. A szépséghiba oka ugyanis az, hogy zavar keletkezik a salakanyag-elszállítás folyamatában: a vér megakad a kapillárisokban, és ennek lesz látható nyoma. Persze vannak erre gyors megoldások, a legkülönfélébb fedőtermékek, az úgynevezett korrektorok azonnali segítséget jelenthetnek. Vannak olyan korrektorok, amelyek visszaverik a fényt, pótolják az elveszett nedvességet. Jó, ha az árnyalatra is figyelünk, a bőrünknél eggyel világosabb árnyalatot válasszunk.
Arról sem szabad megfeledkeznünk, hogy a túlerőltetés sem tesz jót a szemünknek: a gyakori tévénézés, a számítógépezés erősen igénybe veszi a szemet. A tartós behatástól görcsössé vált izmokban romlik a vérkeringés és az anyagcsere, a szem könnyen kiszárad. Ügyeljünk a megfelelő világításra, monitor előtti munkához használjunk védőszemüveget, tartsunk időnként szünetet, és végezzünk közben pihentető, lazító gyakorlatokat – például szemkörzést, gyors pislogást. A légkondicionáló szárító hatását amennyire csak lehet, közömbösítsük párologtatóval. Változókorban az ösztrogénhiány is csökkenti a szemfolyadék mennyiségét, a gyógyszertárakban kapható műkönnyel ez pótolható, a szem pedig visszanyerheti elveszített fényét.