Plázs Medipress 2011. június. 08. 17:13

A nők ma már inkább szögletesek

A homokórát elfelejthetjük? Úgy tűnik, hogy a brit nők inkább négyszögletes formájúak. Napjainkban ötször annyi ilyen alkatú nővel találkozni, mint a klasszikus Marilyn Monroe-i domborulatokkal. Ennek ellenére a drága butikokban még mindig ez utóbbi alkatra szabják a ruhákat.

Emiatt a nők közel 60 százaléka panaszkodik arra, hogy a méretükre készített ruhák nem jók rájuk; az iparág a homokóra-alakot veszi alapul már hosszú évek óta. Pedig csaknem minden második brit nő szögletes, vagyis alig van különbség a mell-, derék- és csípőbősége között. Az adatokat az Alvanon ruházati elemzői gyűjtötték össze. A cég fejleszti ki a méret-modelleket, amelyet aztán a tervezők és a kereskedők használnak. 3D-s képalkotó technológiával mértek meg 50 ezer nőt az Egyesült Királyságban és Európában, így sokkal pontosabb sablonokat alkottak.

AP

Minden harmadik nő körte formájú, vagyis a csípője legalább 10 centivel szélesebb a mellénél. Kicsit több mint minden tizedik nő pedig fordított háromszög, vagyis a mellbősége nagyobb legalább 10 centivel a csípőnél. Tíz nőből körülbelül egy homokóra-típus, vagyis a mellbőség legalább 17 centiméterrel nagyobb a derékbőségnél, a csípő pedig kevesebb, mint 10 centivel tér el a mellbőségtől. Még mindig ez utóbbit tekintik az ideálisnak, rengeteg fogy a fűzőkből, amivel ezt a formát el lehet érni.

A kutatók állítása szerint a brit nők alkata jelentősen eltér a kontinensen élőkétől. A szigetországban a legnagyobb az átlagos mellbőség. A holland nők a legmagasabbak, és nekik van a legvastagabb derekuk, őket követik a britek. Ami a csípőbőséget illeti, a németek és a hollandok vezetik a sort. Az olaszok adatai a legkisebbek az összes kategóriában.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?