Nem zárnak be kórházakat, de lesz olyan egészségügyi intézmény, ami átalakul - többek között erről is beszélt Szócska Miklós a Hírszerzőnek adott interjújában. Az egészségügyi államtitkár már nagyjából tudja, milyen intézményben, milyen párhuzamosságokat akar megszüntetni, és az is kiderült: nem hisz abban, hogy január elsejétől tömegesen mondanak majd fel a doktorok.
Részben az energiabeszerzési rendszer hatmilliárd forintos megtakarítást eredményező átalakításából fedezhető az orvosok új életpályamodellje, amelyre az alternatív források a 2012-es költségvetés tervezésében már meg kell, hogy jelenjenek - mondta Szócska Miklós egészségügyi államtitkár a Hírszerzőnek. Az államtitkár szerint a hiteles adatok azt mutatják, hogy a hazai orvosok külföldre történő elvándorlásával kapcsolatban "ugyanott tartunk, mint tavaly."
Szócska Miklós bízik benne, hogy az orvosok mégsem mondanak fel januártól tömegesen (korábban a Rezidens Szövetség szervezésében több ezer orvos december 31-ig adott haladékot a kormánynak arra, hogy megoldja a fizetések kérdését). "Itt olyan emberekről van szó, akik hat éven át azért küzdöttek, hogy egy szakmát műveljenek. A kivándorlási szándék fokozódását látom, de ezt inkább egy meggyőzési folyamat részének tartom, és úgy értékelem az ultimátumot, hogy a probléma súlyosságára akarják felhívni a figyelmet, de a piaci logika szerint január elsejei fordulónappal tömegesen nem megvalósítható a kivándorlási szándék" - mondta az interjúban az államtitkár.
Az egészségügyi átalakításokat felvázoló Semmelweis-tervvel, illetve a kórházak egyes párhuzamos szolgáltatásainak lehetséges megszüntetésével kapcsolatban Szócska Miklós úgy fogalmazott: "nem lehúzni akarjuk a térképről az adott ellátást, hanem ösztönözni kívánjuk a funkcióváltást." A jövőre életbe lépő új finanszírozási rendszerrel azt akarják elérni, hogy a beteget ne küldjék tovább a kórházakból.