Hasmenésjárvány: csellel öl a baktérium
A járványt a közönséges bélbaktérium olyan törzse okozza, amely többféle kórokozó tulajdonságot "szedett össze", és így képes a bélfal védelmi rendszerét kijátszva áthatolni és toxikus anyagokkal elárasztani a beteg keringését – olvasható abban a közleményben, amelyet a Semmelweis Egyetem III. Belgyógyászati Klinikájának Kutatólaboratóriuma adott ki. A kórokozóval szemben korábban nem alakult ki védettség.
Az elsősorban észak-németországi területről kiinduló járvány eddig több mint 1400 esetben okozott betegséget, és a fertőzés súlyos szövődménye, a hemolitikus urémiás szindróma (HUS) eddig 353 esetben lépett fel.
A fertőzést egy baktérium okozza, amley az Enterohemorrágiás Escherichia coli (EHEC) csoportba tartozik. A fertőzés az érintettek többségében enyhe vagy közepesen súlyos lefolyású és spontán meggyógyul. A betegek egy részében azonban súlyos, életveszélyes szövődmény alakulhat ki (HUS), ennek jellemzője az akut veseelégtelenség és a vérszegénység. A szövődmény kialakulásáért egy méreganyag (toxin) felelős (shiga-like toxin 2), amley az érpályát bélelő sejteket károsítva a vérlemezkék aktiválódásához, vérrögösödéshez és a vörösvértestek széteséséhez vezet. A fertőzés antibiotikus kezelése nem javasolt, ez esetben a szövődmény csak súlyosbodik.
Mi az a HUS?
H, azaz Hemolitikus. Ez a fogalom a vérszegénység (anémia) bizonyos típusára utal, melynek során a vörösvértestek károsodnak, kilyukadnak. A károsodás fő okát a kiserekben található vérrögök képezik, a véráramlás során a részlegesen elzáródott kisereken való „átgyömöszölődés” során károsodik a vörösvértestek membránja.
U, azaz urémiás. Ez a szó a veseelégtelenségre (méreganyagok csökkent kiválasztása a vesén keresztül) utal, melynek egyik jele a véráramban felszaporodó karbamid (urea).
S, vagyis szindróma. A szó jelentése tünetcsoport vagy tünetegyüttes. A betegségek leírásánál abban az esetben használják a „szindróma” megfogalmazást, ha egy betegségnek nincs egyetlen jól meghatározható jele vagy oka, hanem többféle tényező (tünet, jel) együttes előfordulása esetén lehet kimondani a betegség fennállását, azaz a diagnózist.
A mostani járvány újdonsága, hogy míg korábban a gyermekek betegsége volt az EHEC okozta hasmenés és az annak szövődményeként fellépő típusos HUS, most felnőtteket, és főleg nőket betegített meg.
Hogyan kezelik a betegeket?
Az EHEC-fertőzés hatására fellépő veseelégtelenség és vérszegénység tüneti kezelést igényel, a korábbi tapasztalatok alapján ezekkel a kezelésekkel a betegek döntő többsége tartós károsodás nélkül meggyógyítható. A mostani járvány során első alkalommal alkalmaznak egy újfajta, úgynevezett biológiai terápiás szert, az eculizumabot, amely eredetileg más betegség kezelésére törzskönyvezett ellenanyag, de 2010 végén beszámoltak az első kedvező klinikai tapasztalatokról a típusos HUS vonatkozásában. Az első tapasztalatok szerint sikerrel alkalmazható ez az antitestkészítmény a tartós vesekárosodás és a halálesetek megelőzésére.