2011. június. 01. 13:31 hvg.hu Utolsó frissítés: 2011. június. 01. 13:47 Plázs

Hasmenésjárvány: csellel öl a baktérium

A járványt a közönséges bélbaktérium olyan törzse okozza, amely többféle kórokozó tulajdonságot "szedett össze", és így képes a bélfal védelmi rendszerét kijátszva áthatolni és toxikus anyagokkal elárasztani a beteg keringését – olvasható abban a közleményben, amelyet a Semmelweis Egyetem III. Belgyógyászati Klinikájának Kutatólaboratóriuma adott ki. A kórokozóval szemben korábban nem alakult ki védettség.

Az elsősorban észak-németországi területről kiinduló járvány eddig több mint 1400 esetben okozott betegséget, és a fertőzés súlyos szövődménye, a hemolitikus urémiás szindróma (HUS) eddig 353 esetben lépett fel.

A fertőzést egy baktérium okozza, amley az Enterohemorrágiás Escherichia coli (EHEC) csoportba tartozik. A fertőzés az érintettek többségében enyhe vagy közepesen súlyos lefolyású és spontán meggyógyul. A betegek egy részében azonban súlyos, életveszélyes szövődmény alakulhat ki (HUS), ennek jellemzője az akut veseelégtelenség és a vérszegénység. A szövődmény kialakulásáért egy méreganyag (toxin) felelős (shiga-like toxin 2), amley az érpályát bélelő sejteket károsítva a vérlemezkék aktiválódásához, vérrögösödéshez és a vörösvértestek széteséséhez vezet. A fertőzés antibiotikus kezelése nem javasolt, ez esetben a szövődmény csak súlyosbodik.

Mi az a HUS?

MTI/EPA

H, azaz Hemolitikus. Ez a fogalom a vérszegénység (anémia) bizonyos típusára utal, melynek során a vörösvértestek károsodnak, kilyukadnak. A károsodás fő okát a kiserekben található vérrögök képezik, a véráramlás során a részlegesen elzáródott kisereken való „átgyömöszölődés” során károsodik a vörösvértestek membránja.

U, azaz urémiás. Ez a szó a veseelégtelenségre (méreganyagok csökkent kiválasztása a vesén keresztül) utal, melynek egyik jele a véráramban felszaporodó karbamid (urea).

S, vagyis szindróma. A szó jelentése tünetcsoport vagy tünetegyüttes. A betegségek leírásánál abban az esetben használják a „szindróma” megfogalmazást, ha egy betegségnek nincs egyetlen jól meghatározható jele vagy oka, hanem többféle tényező (tünet, jel) együttes előfordulása esetén lehet kimondani a betegség fennállását, azaz a diagnózist.

A mostani járvány újdonsága, hogy míg korábban a gyermekek betegsége volt az EHEC okozta hasmenés és az annak szövődményeként fellépő típusos HUS, most felnőtteket, és főleg nőket betegített meg.

Hogyan kezelik a betegeket?

MTI/EPA

Az EHEC-fertőzés hatására fellépő veseelégtelenség és vérszegénység tüneti kezelést igényel, a korábbi tapasztalatok alapján ezekkel a kezelésekkel a betegek döntő többsége tartós károsodás nélkül meggyógyítható. A mostani járvány során első alkalommal alkalmaznak egy újfajta, úgynevezett biológiai terápiás szert, az eculizumabot, amely eredetileg más betegség kezelésére törzskönyvezett ellenanyag, de 2010 végén beszámoltak az első kedvező klinikai tapasztalatokról a típusos HUS vonatkozásában. Az első tapasztalatok szerint sikerrel alkalmazható ez az antitestkészítmény a tartós vesekárosodás és a halálesetek megelőzésére.

Itthon Bábel Vilmos 2025. január. 07. 14:32

„Azt mondta, el kellene mennem Indiába” – Orbán ájurvédikus gyógyító ismerőse Keralába közvetít ki magyar betegeket

Orbán Viktor egy indiai származású, Magyarországon élő ájurvédikus gyógyító oldalán tűnt fel az indiai Kerala államban, akiről azt mondja, ismeri, de azt már nem árulja el, honnan. Orbán azt is mondta: nem egészségügyi kezelés miatt utazott ki. Nem messze onnan, ahol a miniszterelnök nyaral, van egy ájurvédikus klinika, ahova az indiai ismerőse Magyarországról közvetít betegeket kezelésre. Felhívtuk a klinikát, és beszéltünk valakivel, akit a gyógyító oda közvetített volna kezelésre.