Svájcban legális maradt az asszisztált öngyilkosság
A svájciak leszavazták az asszisztált öngyilkosság és az ezirányú turizmus betiltását célzó javaslatot.
A 278 ezer szavazó 85 százaléka ellenezte az asszisztált öngyilkosság betiltását, és 78 százalékuk ellenezte azt, hogy betiltsák a külföldiek számára. Zürichben tavaly körülbelül kétszázan követtek el asszisztált öngyilkosságot, köztük külföldiek is.
Magyarországon a jogszabályok szerint tiltott asszisztált öngyilkosság Svájcban 1941. óta legális, feltéve hogy nem orvos végzi, és semmilyen érdek nem fűződik a beteg halálához. A segítség kizárólag passzív formában, például gyógyszerek adásával nyújtható. Az aktív asszisztálás, vagyis valamilyen szer bevételének vagy alkalmazásának segítése azonban tilos.
Bár a közvélemény-kutatásokból már korábban kiderült, hogy a svájciak többsége támogatja az eutanáziát, az eredmények arra is utaltak, hogy sokan ellenzik az öngyilkosság-turizmust. Mivel ugyanis a gyakorlat más országokban törvénytelennek minősül, sokan utaznak Svájcba Németországból, Franciaországból és más országokból. A svájci Dignitas szervezet már több mint ezer külföldinek segített az eutanáziában. Egy másik hasonló szervezet, az Exit azonban csak a svájci állandó lakosoknak segít, mivel állításuk szerint a folyamathoz sok időre van szükség, és a betegnek és hozzátartozóiknak is tanácsadást kell nyújtani.
A népszavazáson arról a javaslatról kellett dönteni, hogy a szolgáltatáshoz kérjenel-e legalább egy év svájci tartózkodást a betegektől. A BBC tudósítója szerint az asszisztált öngyilkosság betiltása elleni elsöprő arányú szavazás azt mutatja, hogy a svájciak többsége úgy véli, önálló joguk annak eldöntése, mikor és hogyan haljanak meg. Az öngyilkosság-turizmus pedig a jelek szerint kisebb súllyal esik a latba, mint az a meggyőződésük, hogy a halálhoz való jog egyetemes.
A vitának azonban ezzel még nincs vége. A svájci kormány az eutanáziától szóló szövetségi törvény módosítását tervezi. Biztosítani szeretnék ugyanis azt, hogy csak legvégső esetben folyamodnak ehhez a módszerhez a halálos betegek, és korlátozni próbálják az eutanázia-turizmust.