Gyakran ettek gyorséttermi kosztot az infarktusos betegek
A gyors étteremláncok ételeiben sok a kalória, a telített zsír és a konyhasó, vagyis igen egészségtelenek. Adam Salisbury amerikai szívgyógyász és munkacsoportja azzal foglalkozott, hogy a szívroham miatt őrzőszobába kerülő betegek hány százaléka volt gyakori hamburgerevő és infarktus után hányan követték a diétás tanácsadás ajánlásait, vagyis kerülték a korábban rendszeresen fogyasztott ételeket.
A Kansas City-ben dolgozó kutatók 24 kardiológiai osztályon, infarktus miatt kezelt, 2481 beteg táplálkozási szokásait jegyezték fel, mielőtt hazamentek a kórházból és fél év múlva. Érdekelte őket, milyen gyakran látogatták a gyorséttermeket infarktus előtt és a kezelés végén elmondott diétás tanácsadásokat mennyire fogadták meg a következő hat hónapban. Az infarktus miatt kórházba szállított betegeknek 36 százaléka evett hetenként egyszer-kétszer hamburgerféléket, de 16 százalékuk heti három-négy alkalommal fogyasztott ilyen ételeket. Ez a szám az infarktus után fél évvel 20 százalékra, illetve hat százalékra csökkent.
Ez a javulás azonban nem a korábbi hamburgerezés mértékétől függött, hanem más tényezőknek volt fontos szerepe. A további kockázat 32 százalékkal nagyobb mértékben érvényesült férfiakban, mint a nőkben, 27 százalékkal a kevéssé iskolázott betegek csoportjában. A munkanélküliekhez képest a folyamatosan dolgozók is kisebb mértékben követték a korszerű étkezési tanácsokat.
A munkacsoport szerint elszomorító, hogy a normális vérzsír szinttel élőkhöz képest éppen azok maradtak hűek 22 százalékkal gyakrabban a gyorséttermi ételekhez, akiknek a koleszterin szintje eleve magasabb volt. Van azonban jó példa is. Az idősebb infarktusos betegek és azok, akiknél koszorúér műtét történt, lényegesen kevesebb hamburgert és csipszet fogyasztottak, mint a drámai esemény előtt. A tanulmányt az American Journal of Cardiology közölte, hangsúlyozva, hogy hatékonyabban kellene a szívbetegeket a helyes étrendre szoktatni.