2011. április. 06. 16:15 hvg.hu Utolsó frissítés: 2011. április. 06. 16:17 Plázs

Másképp működik az autisták agya

Az autista emberek másképpen használják agyukat, mint az egészséges emberek. Ez magyarázhatja kivételes képességeiket, mint például a rendkívül jó emlékezőképességet is. Hamarosan pedig kereskedelmi forgalomban is kapható lesz egy Keepon nevű robot, amelyet főként autista gyerekeknek ajánlanak a fejlesztők.

A Montreali Egyetem (University of Montreal) kutatói szerint az autista gyermekeknél különösen fejlettek azok az agyi területeik, amelyek a vizuális információkat kezelik. Annak ellenére azonban, hogy ezek az agyi területek rendkívüli módon működnek náluk, az agy többi része viszonylag passzív marad – számolt be róla a BBC.

bbc.co.uk

A Human Brain Mapping folyóiratban publikált tanulmány 15 évnyi kutatási adatot összesít. A most megjelent tanulmány szerint az autista gyerekek agya máshogy működik, az agy hátsó része, amely a vizuális információkat dolgozza fel, sokkal fejlettebb – részletesebben tudnak leírni egy emlékképet – , míg például a döntések meghozatalára vagy a cselekvések megtervezésére kevesebb agyi kapacitás jut.

A brit Nemzeti Autista Társaság (National Autistic Society) szerint az eredmények segíthetnek abban, hogy jobban megértsük ezt a betegséget, amelynek valódi okát még mindig nem ismerjük. De abban is előrelépés lehet, hogy újabb terápiákat dolgozzanak ki, amellyel könnyebbé tehetik ezen emberek beilleszkedését a társadalomba.

“A kutatás rámutat arra, hogy az autizmusra nem egy viselkedészavaros állapotra kell tekinteni, hanem észre kell venni az állapottal járó különleges képességeket is" – vélekedik Christine Ecker, a Kings College pszichiátria intézetének kutatója.

Táncoló robot autista gyerekeknek

Az autista gyermekek fejlsztésében a mozgásterápiának is nagy szerepe van. Ebben nyújthat segítséget egy hamarosan kereskedelmi forgalomban is megjelenő robot. 

A robot "szeme" két kamera, az orra pedig egy mikrofon, így észleli a vele kapcsolatban lépő gyerek tevékenységét. A robot többféle mozgásra képes, érzelmeket is ki tud fejezni a mozgásával, az a gyerek pedig, akinek gondok vannak a szociális interakciójával – mint például az autisták –, vissza tudja nézni a saját viselkedését a robot szemszögéből. Ezáltal képet kaphat arról, mások hogyan látják őt.

Ha pedig megismeri az érzelmek különféle kifejezési lehetőségeit, akkor pedig könnyebben beilleszkedhet a társadalomba, így érdemes elkezdeni az ilyen tanulást már kisgyermekkorban, főleg autistáknál.  A puha textilből készült és Keepon névre keresztelt robobot már gyerekpszichológusok, és pedagógusok is tesztelték, akik nagy sikerről számoltak be.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.