2011. április. 05. 20:55 MTI Utolsó frissítés: 2011. április. 05. 20:30 Plázs

Az alkoholfogyasztással összefüggő gént találtak

Olyan gént azonosítottak kutatók, amely szerepet játszhat abban, hogy mennyi alkoholt fogyaszt valaki.

A 47 ezer ember bevonásával készült tanulmányban egy nemzetközi kutatócsoport úgy találta, hogy az AUTS2 jelű gén adott változatával élők átlagosan 5 százalékkal kevesebb alkoholt ittak, mint azok az emberek, akiknél a gén másik változata volt jelen.

Az amerikai tudományos akadémia lapjában, a PNAS-ben hétfőn ismertetett tanulmányhoz 26 ezer önkéntes DNS-ét elemezték, és keresték az alkoholfogyasztással kapcsolatba hozható gént. Az eredményt további 21 ezer embertől származó DNS-minta segítségével ellenőrizték a kutatók. A vizsgálatba bevont valamennyi önkéntes kérdőívet is kitöltött, amelyben az alkoholfogyasztással összefüggő kérdésekre válaszoltak.

Ezt követően az AUTS2 gén aktivitását agyi szövetmintákban is elemezték, majd különböző típusú genetikailag módosított egereknél figyelték meg, hogy mennyi alkoholt isznak meg önként. Végül muslicákkal kísérletezve vizsgálták, hogy az egyes génváltozatok blokkolása után mennyire érzékenyek az alkoholra a gyümölcslegyek. Valamennyi vizsgálat azt támasztotta alá, hogy az AUTS2 gén számos különböző fajnál részt vesz az alkoholbevitel szabályozásában.

 

 

hvg360 Tiszóczi Roland 2024. december. 03. 20:00

„Kib*szott okos vagyok!” – így döntötték be Jeffrey Skilling könyvelési trükkjei a világ egyik legnagyobb cégbirodalmát

Az 1985-ben alakult Enron tizenöt év alatt Amerika ötödik legnagyobb vállalatává nőtt százmilliárd dollár feletti forgalommal, a „nyereségességének pedig nincsenek határai, csak ha te állítod fel azokat” – vélték a vezetők. A hihetetlen eredmények kulcsfigurája Jeffrey Skilling – a vállalat egykori tanácsadójából lett vezérigazgató –, aki kreatív pénzügyi ötleteivel a világ egyik legnagyobb vállalati sikerét, majd végül csődjét hozta össze. Nagy csalások című sorozatunk legújabb cikke.