Jövő januártól Magyarország is tagja lehet az Eurotransplantnak
A hétfői előzetes megállapodás alapján, várhatóan 2012. január 1-től átmenetileg, egy éven át Magyarország is tagja lenne a nemzetközi szervezetnek.
Jövő januártól Magyarország csatlakozhat az Eurotransplanthoz, amely jelentős előrelépést hozhat a hazai szervátültetés területén - közölte a szaktárca hétfőn az MTI-vel. Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár tavaly decemberben jelentette be, hogy Magyarország ez év januárjában megkezdi a csatlakozási tárgyalásokat a szervátültetést segítő nemzetközi szervezettel.
Az első hivatalos tárgyaláson az Eurotransplant International Foundation elnöke, Bruno Meiser és a szervezet két igazgatója, Arie Oosterlee és Axel Rahmel előzetes együttműködési megállapodást kötött az egészségügyért felelős államtitkárral - közölte a szaktárca.
A közleményben emlékeztettek, hogy Szócska Miklós már tavaly megkezdte az egyeztetéseket a transzplantációt érintő kérdésekről, a szabályozott nemzetközi szervcserék lebonyolításának intézményi lehetőségeiről az érintett szakmai szervezetekkel. A hétfői előzetes megállapodás alapján, várhatóan 2012. január 1-től átmenetileg, egy éven át Magyarország is tagja lenne a nemzetközi szervezetnek. Átmeneti tagságunk "a szerződő felek egybehangzó akaratától függően" további egy évvel meghosszabbítható lenne. Ezt követően kerülhetne sor Magyarország teljes jogú tagként való csatlakozására a nemzetközi szervezethez - írták.
Az átmeneti időszakban Magyarország részéről az úgynevezett speciális betegek, mint a halaszthatatlan sürgősségű szív- és májátültetésre váró, vagy gyermek-, illetve fiatalkorú szervátültetésre váró betegek kerülnének fel az Eurotransplant várólistájára. Ugyanakkor a megállapodás szerint - eseti megállapodások alapján - már az átmeneti időszakban is lehetőség lesz más, ilyen speciálisnak nem minősülő betegek várólistára kerülésére is.
Mint írták: "az Eurotransplanthoz való csatlakozás minőségbeli javulást eredményez a hazai szervátültetésben, illetve a transzplantációra szoruló betegek gyorsabban jutnak majd megfelelő szervhez". További előnye a csatlakozásnak az is, hogy a jövőben "szigorú, egységes szabályok között zajló, átlátható és nyomon követhető" lesz a nemzetközi szervcsere - tették hozzá.