Nincs abban semmi különös, hogy nagy országban nagy fényűzés, kis országban pedig kevesebb jut az állami vezetőknek.
Nincs abban semmi különös, hogy nagy országban nagy fényűzés, kis országban pedig kevesebb jut az állami vezetőknek. Akinek szerencséje volt, s már járt a régi Kreml csodálatos műremekében, a Tyeremnaja palotában, az láthatta, a cári gazdagság milyen építő- és képzőművészeti értékeket is képviselt egyben - még annak idején. Ehhez képest művinek, egy barokk palota utánzatának tűnik az a kétszintes Novorosszijszk melletti épület, amelyet az orosz leleplező internetes site-ok és a világsajtó Vlagyimir Putyinnak tulajdonának vélnek. A kritikusok szerint Putyin egymillió dollárért építtetett luxuskastélyt a Fekete-tenger partján. Szemből robosztus az építmény, oszlopos kőhomlokzattal, a tágas belső udvart boltíves árkádsor díszíti.
Az orosz miniszterelnök és elnök rendelkezésére álló épületek, vízi- és szárazföldi járművek számát kísérelte meg számba venni a Kommersant nevű gazdasági szaklap. Mivel ezek kiemelt védelem alatt állnak, hivatalos tájékoztatás nem kaptak róla. Egy bennfentes panaszos Putyin palotáiról Medvegyevnek írt levele váltotta ki a lap érdeklődését. Összesen 26 rezidenciát sorolt fel, amely a miniszterelnök rendelkezésére áll – ebből három a Kreml területén – és egy Franciaországtól vásárolt, a legmagasabb kényelmi igényeknek megfelelő deszant-hajót is megemlít, mint úszórezidenciát. Mindezek építésre/átépítésre és fenntartásra fordított költsége 164 milliárd rubelbe kerül.
A Kommersant a rendelkezésre álló nyílt forrásokból megpróbálta behatárolni azokat az objektumokat, amelyek a két legfőbb orosz közméltóság rendelkezésére állnak. A realitáshoz közeli számvetés azonban mindössze három elnöki és kettő miniszterelnöki rezidenciát jelölt meg (Putyinnak és Medvegyevnek is van egy-egy rezidenciája Moszkva mellett, illetve Szocsiban, ezen kívül az elnök a novgorodi Valdajban is birtokol egy állami ingatlant). Ennél jóval több a rendelkezésükre álló különböző pihenő, fogadó, állami reprezentációt szolgáló létesítmény, ebből 21-et sorolnak fel, igaz akad olyan köztük, amelynek építése most van folyamatban, vagy ütemezve van. Két külön repülőgép, külön vonat, a Rosszija nevű tengeri hajó (hossza 83,6 m), az Olimpia nevű luxusjacht (57 m), a Pallada (32 m) és a Buravesztnyik (27, 4 m) jachtok alkotják a politikuspáros légi-, földi- és vízijármű-parkját, s ebben a legfelsőbb kategóriájú autók nem is szerepelnek.
A legújabb szerzemény az új elnöki jacht: a Szíriusz (Sirius) máris magára vonta a közvélemény figyelmét. A 30 millió euróba került (kb. 8 milliárd forint) 53,9 méter hosszú, 9,5 méter széles, 18 csomós sebességű (33,3 km/óra) úszó csoda már jobban megfelel a mai ízlésnek, mint Putyin állítólagos barokk palotája. A közpénzen vett jacht kívül-belül igazi eleganciát, mai dizájnt sugall. Méltó helyszín lesz a XXII. téli olimpiai játékok VIP-vendégeinek a fogadására. A Sirius fedélzetén minden található, ami szem-szájnak ingere, és elállhat tőle a mindennapi halandó ember lélegzete. A hajó méretei ellenére könnyed és fenséges jelenség.
A védelmi- és telekommunikációs csúcstechnika mellett rendelkezik néhány különlegességgel: vízeséssel ellátott úszómedencével, jakuzzival, 14 személyes szabadtéri hússütő hellyel grill és barbecue partikhoz. A belső szalonok, fogadók, étterem, hajóbár, a 11 VIP- és elnöki kajüt, vagy inkább lakosztály belső burkolása, bútorzata, díszítése igényes, a mai lakberendezési trendeknek megfelelő, egyszerűségével, letisztult formavilágával inkább a minimál-stílushoz közelít. Ebbe a környezetbe jól illik egy-egy klasszikus vonalú bútor (fotel) is.