Hogyan hatnak a női könnyek a férfiakra?
A nők érzelemből hullajtott könnyei átmenetileg csökkenthetik a férfiaknál a tesztoszteron férfihormon szintjét - állapították meg izraeli kutatók.
A Weizmann Intézet kutatói szerint noha nincs megkülönböztethető illatuk, a könnyek olyan kémiai jeleket küldenek, amelyek csökkentik a tesztoszteron szintjét, ha a férfi elég közel volt ahhoz, hogy belélegezze a könny páráját. A Science tudományos magazin legfrissebb számában megjelent tanulmány szerzői úgy vélik, bár ez az első olyan kémiai jeladás, amelyre rábukkantak, több hasonló is lehet a nőknél.
Az érzelmi könnyek kémiai összetétele eltér a reflexből kicsorduló könny összetételétől, amely akkor ered el, amikor például por száll a szembe. A biológusok sokáig töprengtek ennek az eltérésnek az okán, valódi élettani funkcióján. Az egerekről például tudták, hogy feromon tartalmú könnyeket termelnek. A feromon olyan szagtalan vegyület, amely sok állatban alapvető ösztönöket vált ki. Noam Sobel neurobiológus kutatócsoportja azt vizsgálta, vajon az emberi könnyek is hasonlóan közvetíthetnek-e tudatküszöb alatti kémiai jeleket az orron át.
A kísérletben az önkéntes nőknek először szomorú filmet vetítettek le a laborban, és egy fiolában összegyűjtötték kibuggyanó könnyeiket. Összehasonlítás céljából eztán sóoldatot csepegtettek a nők orcájára, és ezeket a lecsorgó cseppeket is fiolába gyűjtötték. Fiatal férfi önkénteseket kértek meg rá, hogy szagolják meg a fiolákat, éreznek-e különbséget. Kiderült, hogy a valódi könnyeket és az arcon végigcsorgott sós cseppeket szaglás alapján nem tudták megkülönböztetni.
Ezt követően több teszten estek át a férfiak. Amikor megkérték őket, hogy pontozzanak női fotókat, a valódi könnyek szagolgatása után kevésbé találták szexuálisan vonzónak a nőket, mint amikor sóoldatba szippantgattak bele. A kutatók meglepetésére a valódi könnyek egyáltalán nem tették együtt érzőbbé a kísérletbe bevont férfiakat. Mérték a férfiak tesztoszteronszintjét is: a valódi könnyek szaglása után a hormonszint csökkent, míg a sós víz után nem. Végül mágneses rezonanciás készülékkel (MRI) vizsgálták a férfiak agytevékenységét, miközben egy szomorú filmet néztek. Megállapították, hogy a valódi könnyek szaglását követően kevesebb aktivitást mutattak a szexuális izgalommal összefüggő neurális hálózatok.
Sober - aki most a könnyben lévő jelmolekulát próbálja azonosítani - úgy véli, hogy a kémiai jelzéseket szállító könnyek evolúciós funkciója a szemben álló fél agressziójának csökkentése lehet. A könnyek a szexuális közeledés időzítésére szolgálhatnak, azt jelezhetik, hogy nem megfelelő az időpont a nő számára - magyarázta.
A neurobiológus elmondta, hogy a férfiak könnyeinek összetételét és hatását is vizsgálni kívánják, ám igen nehezen találtak megfelelő időpontban érzelmi könnyeket produkáló férfit. "Most van végre egy jó férfi sírónk" - tette hozzá, így ezek a tesztek is elkezdődhetnek.