Miben segíthet a jó koleszterin?
A jó (HDL) koleszterin magasabb szintje nemcsak a szívet óvja, de védi az agyat is az Alzheimer-kór ellen is - közölték hétfőn amerikai kutatók.
Az Archives of Neurology című szakfolyóiratban ismertetett tanulmányban megállapították, hogy a 65 év feletti emberek körében azoknál, akiknek a legmagasabb volt a HDL-szintje, 60 százalékkal kisebb valószínűséggel alakult ki Alzheimer-kór a követés négy éve alatt, mint a legalacsonyabb HDL-szinttel élők között.
Christiane Reitz, a New York-i Columbia Egyetem munkatársa és kutatócsoportja 1130 ember bevonásával folytatta le a tanulmányt. A 65 év feletti önkénteseknek a követés kezdetén nem voltak memóriazavaraik. A kutatók négy csoportba osztották a vizsgálatban résztvevőket aszerint, mekkora HDL-értéket mértek vérükben. Az első csoportba tartoztak azok, akik HDL-szintje 55 felett volt, a negyedikbe azok, akiké 38 alatt.
Mint Reitz elmondta, az első csoportot a negyedik csoporthoz viszonyítva 60 százalékkal kisebb volt az Alzheimer-kórra jellemző tünetek megjelenése a követés négy éve alatt.
A kutatók mérték az önkéntesek vérében az LDL, a teljes koleszterin, valamint a vérzsírok (trigliceridek) szintjét is. Mindezek alapján arra a következtetésre jutottak, hogy a jó koleszterin védőhatása független a többi érték nagyságától.
Reitz szerint az optimálisnak talált 55 fölötti HDL-szint elérhető megfelelő étrenddel és mozgással.