Nagyüzemi lombikbébigyártás: sokat kellett rá várni
A mesterséges megtermékenyítésnek majdnem annyi ideig tartott a kifejlesztése, mint amennyi ideig az érte adott Nobel-díjjal vártak. Már szinte rutineljárás, de még ma is lenne rajta mit tökéletesíteni.
Ön nélkül nem léteznék, köszönöm! – üdvözölte az idei orvosi és élettani Nobel-díj odaítélése után Robert Edwards brit kutatóorvost internetes üzenetében a nobelprize.org internetes oldal egyik olvasója. A mesterséges megtermékenyítés idén 85 éves atyjának múlt hétfő óta – kollégái mellett – hálás szülők és nagyszülők százai siettek a világ minden tájáról gratulálni. A gyengélkedő Edwards nem osztozhatott a dicsőségen 1988-ban elhunyt kutató- és honfitársával, Patrick Steptoe nőgyógyásszal, mivel az elismeréssel a Nobel-díjak esetében is szokatlanul sokáig, több mint 30 évet vártak. Erre azért is volt szükség, hogy kiderüljön, az eljárás valóban biztonságos – indokolta az ítészek egyike.
A mára szinte rutinbeavatkozásnak számító eljárás csak az esetek legfeljebb harmadában sikeres. De ez is óriási előrelépés ahhoz képest, hogy a lombikbébi-kutatások hajnalán Edwardsnak közel tízévnyi munkájába került, míg a Petri-csészében sikeresen megtermékenyített petesejtet egynél több osztódásra bírta.
A teljes cikket elolvashatja a HVG e heti számában.