2010. október. 15. 12:23 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. október. 15. 12:31 Plázs

Nagyüzemi lombikbébigyártás: sokat kellett rá várni

A mesterséges megtermékenyítésnek majdnem annyi ideig tartott a kifejlesztése, mint amennyi ideig az érte adott Nobel-díjjal vártak. Már szinte rutineljárás, de még ma is lenne rajta mit tökéletesíteni.

Ön nélkül nem léteznék, köszönöm! – üdvözölte az idei orvosi és élettani Nobel-díj odaítélése után Robert Edwards brit kutatóorvost internetes üzenetében a nobelprize.org internetes oldal egyik olvasója. A mesterséges megtermékenyítés idén 85 éves atyjának múlt hétfő óta – kollégái mellett – hálás szülők és nagyszülők százai siettek a világ minden tájáról gratulálni. A gyengélkedő Edwards nem osztozhatott a dicsőségen 1988-ban elhunyt kutató- és honfitársával, Patrick Steptoe nőgyógyásszal, mivel az elismeréssel a Nobel-díjak esetében is szokatlanul sokáig, több mint 30 évet vártak. Erre azért is volt szükség, hogy kiderüljön, az eljárás valóban biztonságos – indokolta az ítészek egyike.

A mára szinte rutinbeavatkozásnak számító eljárás csak az esetek legfeljebb harmadában sikeres. De ez is óriási előrelépés ahhoz képest, hogy a lombikbébi-kutatások hajnalán Edwardsnak közel tízévnyi munkájába került, míg a Petri-csészében sikeresen megtermékenyített petesejtet egynél több osztódásra bírta.

A teljes cikket elolvashatja a HVG e heti számában.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.