Több a fiú a lombikbabák között
Ausztrál kutatók szerint a természetesen fogant gyermekek 51 százaléka fiú, a lombikbabáknak pedig 56 százaléka. A lombikmódszer során a petesejteket laboratóriumi körülmények között termékenyítik meg, majd a néhány sejtes embriókat visszaültetik a méh üregébe.
A kutatók 2002 és 2006-ban Ausztráliában és Új-Zélandon mesterséges megtermékenyítés segítségével fogant 14 ezer gyermek adatait vizsgálták. Az Új-Dél-Walesi Egyetem kutatóinak vizsgálata szerint 100 lombikbaba közül 56 kisfiú és 44 kislány. Egyéb mesterséges megtermékenyítési módszerrel, mint amilyen az ICSI – amikor kiválasztanak egy spermiumot, majd mesterségesen segítik annak bejutását a petesejtbe, hogy az meg tudjon termékenyülni – segítségével fogant gyermekek között pedig több a kislány, 100 gyermek közül csak 49 a kisfiú.
Ebből arra a téves következtetésre juthatnánk, hogyha fiút szeretnénk, jelentkezzünk lombikprogramba. A közlemény kapcsán a Sheffieldi Egyetem kutatója, Allan Pacey meddőséggel foglalkozó szakember is hangsúlyozta, hogy „a módszernek nem az a célja, hogy tetszőleges nemű gyermekünk szülessen, hanem, hogy a meddő párokon segítsen”.
A közlemény a British Journal of Obstetrics and Gynaecology aktuális számában jelent meg.A folyóirat főszerkesztője, Philip Steer professzor szerint a környezeti tényezők, a környezeti katasztrófák vagy háborúk hatással vannak az újszülöttek nemi arányára. Az emberi beavakozás is megváltoztathatja a nemek arányát, aminek hosszútávú hatásai is vannak. Tudjuk például azt, hogy India és Kína egyes részein több kisfiú születik és marad életben, mert szüleik megválaszthatják születendő gyermekük nemét. Ám ez olyan társadalmi problémákhoz fog vezetni, hogy egyes férfiak nem tudnak majd párt találni. Fontos, hogy a lombikmódszer hatására ne tolódhasson el a nemek aránya, annál is inkább, mert a módszer segítségével egyre több gyermek lát majd napvilágot.
Pacey szerint nincs ok aggodalomra, hiszen nemzeti szinten nem tolódtak el a nemi arányok a meddőségi kezelések eredményeként. Ráadásul a természet olyan jelentős nemi arány eltolódást is képes helyrehozni, mint amit a háborúk okoznak – számol be Michelle Roberts a BBC News-ban megjelent cikke.