Egy magyar diák is részt vett a Nobel-díj átadón
Az AKG 13. évfolyamos diákja, Csáki Dominika többek között előadást tartott, és Nobel-díjasokkal is beszélgetett.
Az AKG 13. évfolyamos diákja, Csáki Dominika többek között előadást tartott, és Nobel-díjasokkal is beszélgetett.
Az idei közgazdasági Nobel-emlékdíj nyertesei bemutatták, hogy mi Kelet-Európában azért vagyunk szegényebbek a nyugatiaknál, mert az elitünk legalább 700 éve azt tehet meg, amit akar; hogy az egykori gyarmatok közül azok lettek gazdagok, ahol demokráciaszerűséget hoztak létre az első érkező európaiak; és hogy van jó sok helye a világnak, ahol az uralkodó réteg átadja másnak a hatalmat, hogy aztán az újak ugyanolyan elnyomó rendszert hozzanak létre.
Geoffrey Hinton, akit gyakran a mesterséges intelligencia (MI) keresztapjaként emlegetnek, úgy véli, az OpenAI vezérigazgatója, Sam Altman az etikai szempontok elé helyezheti a profitot, és ez az emberiség számára katasztrófához vezethet.
Az amerikai David Baker másik két tudóstársa mellett nyerte el a 2024-es kémiai Nobel-díjat. A szakember, aki képes volt a fehérjék megalkotására, azt mondta, nem tudna választani, az összes fehérjét nagyon szereti.
A Svéd Királyi Tudományos Akadémia döntése alapján 2024-ben a kémiai Nobel-díjat David Baker, Demis Hassabis és John M. Jumper kapta meg.
A Torontói Egyetem tudósa, Geoffrey Hinton egy MRI-vizsgálatra ment volna kedden, de az időpontját valószínűleg le kell mondania.
John Hopfield és Geoffrey Hinton kapta 2024-ben a fizikai Nobel-díjat. Az elismerést a gépi tanulás terén végzett munkájukkal érdemelték ki.
A két amerikai kutató, Victor Ambros és Gary Ruvkun még az 1980-as évek végén, egy másik Nobel-díjas kutatónál kezdett el dolgozni, ami végül olyan felfedezéshez vezetett, amiért ők is Nobel-díjat kaptak.
Victor Ambrost és Gary Ruvkunt is megpróbálta felhívni a Nobel-díjat odaítélő testület hétfőn a bejelentés előtt, ám a két amerikai tudóst nem volt könnyű telefonon elérni. Egyiküket nem is sikerült.
Victor Ambros és Gary Ruvkun megosztva kapták meg az idei orvosi-élettani Nobel-díjat a mikro-RNS felfedezéséért és a génszabályozásban betöltött szerepének meghatározásáért – jelentették be hétfőn a stockholmi Karolinska Intézetben.
Mivel sokan dolgoztak a koronavírus elleni vakcinán, Karikó a Nobel-díjért kapott pénzt megosztja a jövő generációval.