Újraélesztésnél csak a kezünket használjuk?
A szívleállás esetén a baleset szemtanúi, azaz a laikusok által nyújtott szívmasszázs 60 százalékkal növelte a túlélési esélyt, mint a komplett újraélesztés, azaz amikor a szívmasszázs lélegeztetéssel is kiegészült. A lélegeztetés nem szükséges, ráadásul elbátortalanítja a laikusokat az elsősegélynyújtástól.
A szakértők szerint a kötelező elsősegélynyújtásnál a mellkasnyomás könnyebben elsajátítható, mint a szájból-orrba, vagy szájból-szájba történő befúvás, ráadásul a szemtanúk inkább hajlandóak megadni a segítséget, ha elhagyhatják a lélegeztetést.
A Journal of the American Medical Association október 6-i számában megjelent vizsgálat során Bentley J. Bobrow és azaArizonai sürgősségi és traumatológiai intézet dolgozói a nem egészségügyi személyzet részvételével zajló újraélesztések hatásfokát tanulmányozták. Az Arizonában 2005 és 2009 között 4415 kórházon kívül történő szívleállás során 2900-an nem részesültek laikusok által végzett reanimációban, közel hétszáznál komplett újraélesztést hajtottak végre, míg 849 alkalmaztak szívkompressziót.
A szívmasszázson átesettek között 13,3 százalék volt a túlélési arány, míg a szokványosnál 7,8 százalék – mintegy 60 százalékos különbség. Viszont amennyiben megvárták az egészségügyi személyzet helyszínre érkezését, csupán 5,2 százalék volt a túlélés.
A csak kompressziós újraélesztést a média is intenzíven támogatja, ennek következtében míg 2005-ben csak 28 százalék volt a szemtanúk által történő beavatkozási arány, addig 2009-re ez 40 százalékra emelkedett. Azért is fontos ez, mert amennyiben a szívleállást elszenvedő nem részesül ilyen beavatkozásban, az egészségügyi személyzet vagy a mentők az eredményes segítségnyújtáshoz általában már túl későn ér a helyszínre.