Plázs travelline.hu 2010. augusztus. 15. 08:37

Pásztázó lézerrel kutatják a Balatont

Zlinszky András projektfelelős csütörtökön az MTI-nek elmondta, a hétfőn kezdődő és tíz napig tartó munka során a...

Zlinszky András projektfelelős csütörtökön az MTI-nek elmondta, a hétfőn kezdődő és tíz napig tartó munka során a Balaton és a Kis-Balaton nyílt vizét, a Tapolcai-medence és a Balaton-part növényzetét, továbbá a Sárvíz völgyének és Zánka-Dörgicse környékének domborzatát mérik a levegőből.
   
A gép nemcsak hagyományos légi-felvételeket készít majd, hanem pásztázó lézer segítségével képes finom domborzati modellezésre, továbbá a színek numerikus vizsgálatára alkalmas úgynevezett hiperspektrális képeket is készít. Ez utóbbiak fontos információkat nyújtanak a parti nádas növényeinek és a vízben lebegő algák mennyiségének vizsgálatához. Segítségével egyebek közt meghatározható az ép és a pusztuló nádasok kiterjedése, vagy a nádasokon belül a gyékény és a sás aránya.
   
A tihanyi kutatóintézet régi partnerei, az angol Stirlingi Egyetem kutatói a légi felmérés adatainak segítségével eljárást kívánnak kidolgozni tavak, így a Balaton vízminőségének műholdas nyomonkövetéséhez. Ehhez hasonlót tengerekre már kidolgoztak, és alkalmaznak is, de az optikailag bonyolultabb feladatot jelentő kisvizekre, tavakra még nem - mondta a projektfelelős.
   
A kutatásra az European Facility For Airborne Research által kiírt pályázaton nyert mintegy 50 millió forintnyi támogatást a tihanyi kutatóintézet. A tíznapos kutatóprogram részeként a Balatonhoz érkezik kilenc országból 20 diák, hogy tanulmányozza a speciális légi mérési technikákat, illetve azok környezettudományi célú alkalmazását nemzetközi előadók közreműködésével.
   
Az angol kutatórepülő jelenlétét kihasználva, egy másik program részeként a magyar örökségvédelem számára is domborzati felvételek készülnek majd régészeti célokra. A hétfőn hazánkba érkező gép már rendelkezik repülési engedéllyel, és ha az időjárás engedi, kedden kezdi meg a kutatómunkát.

MTI

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?