Németország 16 tartományában a dohányzással kapcsolatban - az ahány ház, annyi szokás elv alapján - különböző...
Németország 16 tartományában a dohányzással kapcsolatban - az ahány ház, annyi szokás elv alapján - különböző rendelkezések vannak érvényben. Általánosságban azonban elmondható, hogy szinte mindenütt erős korlátozásokat vezettek be, de ugyanakkor szinte mindenütt vannak kivételek. Néhány tartományban például arra kötelezték a vendéglő-, illetve kocsmatulajdonosokat, hogy a dohányzó vendégek számára külön helyiséget biztosítsanak, de előfordult az is, hogy az egyetlen egy helyiségből álló kiskocsmáknak - például Baden-Württembergben - az alkotmánybíróság kegyelmezett meg. Határozatban mondta ki ugyanis, hogy méretük miatt nem kerülhetnek hátrányba a több helyiségből álló létesítményekkel szemben, ezért a dohányzást az amúgy felettébb népszerű kiskocsmákban engedélyezte.
Bajorországban azonban a mostani népszavazás alapján a legszigorúbb tilalmi rendelkezések lépnek életbe, és eszerint a pöfékelés a jövő hónaptól minden vendéglátóipari létesítményben tilos. Ez alól nem jelentenek kivételt sem a kiskocsmák, sem a sörsátrak, jobban mondva egyetlen - időben korlátozott - kivételt mégis csak lehetővé tesznek. Az idei Oktoberfesten, azaz a nemzetközi hírű sörfesztiválon a dohányzást - kivételesen és utoljára - még engedélyezik.
A vasárnapi referendumon 9,4 millió szavazópolgár járulhatott az urnákhoz, a részvétel azonban az első nem hivatalos adatok szerint - felettébb alacsony, mintegy 39 százalékos volt. Azaz jóval kevesebben voksoltak, mint a tartományi vagy országos parlamenti választásokon, a mostani különleges referendumon azonban nem volt semmi fajta kötelező arányú részvétel, és a győzelemhez az egyszerű többség is elegendő volt. Az eredmény szerint a szavazók 61 százaléka voksolt a tilalom mellett, 39 százaléka pedig ellene.
A dohányzás könnyítése, illetve korlátozása nyilvános helyeken már hosszú ideje vita Bajorországban, szigorítások, illetve enyhítések váltották egymást. 2007 végén például a tartományi törvényhozás a konzervatív CSU többségi kezdeményezésére szigorú korlátozásokat rendelt el, 2008 márciusában azonban a bajor keresztényszociálisok rádöbbentek arra, hogy rossz lóra tettek. A tavaszi helyhatósági választásokon ugyanis súlyos vereséget szenvedtek, és a kudarc egyik oka általános vélekedés szerint a dohányzási tilalom volt. Ezért gyorsan enyhítettek a korlátozásokon, és a füstölést a sörsátrakban - úgymond ideiglenesen - ismét engedélyezték. Néhány vendéglős pedig meglehetősen agyafúrt ötlettel igyekezett túllépni a korlátozásokon, ezért éttermét dohányzóklubnak minősítette.
2009 nyarán azután tovább gyengült a keresztényszociális tábor a helyi törvényhozásban, és a liberális FDP-vel kényszerült koalícióra. Az eredmény pedig a korlátozások további enyhítése lett.
A mostani népszavazásnak már kevesebb köze volt a politikához, azt ugyanis még hónapokkal ezelőtt egy széles, környezetvédőkből, egészségügyi, illetve dohányzásellenes szövetségekből társadalmi csoport kezdeményezte. Mivel megfelelő számú aláírás gyűlt össze, a referendumot meg kellett tartani, és az eredmény a teljes tilalom lett. A kezdeményezést elutasítók - mindenekelőtt a dohányipar által támogatott tábora túl gyengének bizonyult, és a füstölést ellenzők győzelmét nem tudta megakadályozni. Az eredmény azonban közvetve mégis csak kudarc a szigorítások és enyhítések között ingadozó bajor CSU számára.
Megfigyelők ugyanakkor - a korábbi tapasztalatok alapján - kíváncsian várják, hogy mi lesz és mikor jön az újabb kiskapu. Addig azonban a sör mellé marad csak a harapnivaló.
MTI