A hidroterápia a víz hőmérsékletéből, felhajtó erejéből, nyomásából fakadó jótékony hatásokat használja ki, melyeket...
A hidroterápia a víz hőmérsékletéből, felhajtó erejéből, nyomásából fakadó jótékony hatásokat használja ki, melyeket kiegészít a vízben található oldott anyagok gyógyereje. Számos különböző betegség gyógyításában elért eredményeiről híres fürdőnknek köszönhetően lendült fel a gyógyturizmus, ma már a gyógyulás reményében messze földről is hazánkba látogatnak a jobbulásra vágyó utazók.
Híres gyógyfürdőink, Harkány és Hévíz kénes vizet adnak. A kén nemcsak a bőrön keresztül, hanem levegővétellel is a szervezetbe jut, így el tud érni olyan területeket is, melyeket a véráram nem érint: be tud épülni a porcba, így a kopásos ízületi betegségekben szenvedőknek jelent nagy segítséget. A kén javítja a szív vérellátását és gátolja a koleszterin beépülését is, ráadásul többféle bőrbetegség kezelében, így a pikkelysömörnél is igen hatásos.
Nemcsak a különböző összetételű, de az eltérő hőmérsékletű vizek is más-más hatással vannak a szervezetre. A hűvösebb, 15-20 °C fokos vizek frissítőek és fokozzák az anyagcserét. A langyosabb vizek nyugtatólag hatnak a szervezetre, a 32-37 °C fokos fürdők azonban szaporázzák a szívverés és a légzést.
Bár a legtöbben szívesen töltenének gondolkodás nélkül órákat a kellemesen meleg vízben, ez semmiképpen sem ajánlott. Még a legegészségesebbeknek sem szabad 20-30 percet meghaladóan a meleg vízben tartózkodni, de bizonyos esetekben különösen ellenjavallt a termálfürdőzés: az általánosan legyengült egészségügyi állapotúaknak, lázas és fertőző betegeknek, állapotos kismamáknak, magas vérnyomásúaknak, akut visszérgyulladásban, vérzékenységben, pajzsmirigytúltengésben vagy szív- és keringési elégtelenségben szenvedőknek, daganatos és tbc-s betegeknek, 6 hónapnál nem régebbi szívinfarktus, krónikus mozgásszervi probléma, epilepszia, elmebaj, inkontinencia és természetesen önellátásra való képtelenség estében.
Mindezek általános kitételek, melyeket kizárólag szakorvos bírálhat felül, aki arra vonatkozólag is javaslatot adhat, hogy adott kúra során milyen gyakran és milyen hosszan tartózkodjon a páciens a vízben. Különösen fontos a balneológus szakemberrel való konzultáció, ha az esetleges kórokozóknak jobban kitett kisgyermeket szeretnénk termálfürdőbe vinni.
A gyógyvizes kezelést a legtöbb fürdőben kiegészítik fizikoterápiával, pl. iszapkezeléssel, masszázzsal, ivókúrával. Magyarországon egyedülálló módon az Országos Egészségügyi Pénztár a rászorulóknak évente két alkalommal támogatja a gyógyfürdőellátást, melybe a hidroterápia mellett fizikoterápiás kezelések is beletartoznak. Amennyiben ezen kezelések klíma- és környezetváltozással is együttjárnak, már komplex fizioterápás kezelésről beszélhetünk.
Számos gyógyhely azonban még ennél is tovább ment: szórakoztató szolgáltatásokkal kiegészülve, nemcsak a betegek, de az egészségesek számára is vonzó programot kínálva, élményfürdővé varázsolta a páciensek egykori zarándokhelyét. Egyre többen ismerik fel, hogy a fürdőzés nemcsak a test, hanem a szellem és a lélek felfrissülését is elősegíti, a különböző létesítmények pedig igyekeznek minél szélesebb körűen kiszolgálni a pihenni szándékozó vendégeket – fürdőink így már nemcsak a kiváló gyógyvizekkel és a világviszonylatban is elismert szakorvosi gárdával állhat a gyógyulni és a kikapcsolódni vágyók rendelkezésére.