Nemi hormonjuk miatt esendőbbek a férfiak
Nemi hormonjuk miatt nagyobb a kockázata a hepatitisz B-vel fertőzött férfiaknak, mint nőknek arra, hogy májrák alakul ki náluk - állapították meg tajvani kutatók.
Mint a Science tudományos magazinban szerdán közzétett tanulmányukban a kutatók írták, a hepatitisz B vírusa az androgén férfi nemi hormon receptoraihoz kapcsolódik, mielőtt a májat károsítja, és rákot okoz. "Az eredmények azt jelzik, hogy az androgén receptorok gyógyszerekkel való lerombolása új utat jelenthet a májrák elleni küzdelemben" - emelték ki.
A májrák világszerte az ötödik leggyakoribb ráktípus és a harmadik leggyakoribb rákos halálok. A hepatitisz B vírussal való fertőzöttség a májrák vezető oka, szerte a világon a májrákok több mint feléért tehető felelőssé. A férfiaknál hétszer gyakrabban alakul ki májrák, mint a nőknél, a hepatitisz B vírussal fertőzött férfiak körében pedig háromszor gyakrabban fejlődik ki a tumor, mint a fertőzött nőknél. Mint a Ming-Heng Vu által vezetett tajvani kutatócsoport megállapította, a hepatitisz B vírus egy bizonyos DNS-szakaszával a májsejtekben lévő androgén receptorokhoz kötődik. Egérkísérletekben úgy találták, hogy a hepatitisz B vírussal fertőzött állatoknál rákkeltő anyagok hatására sokkal könnyebben alakult ki a májrák.
A kísérleti egerek egy része genetikailag módosított állat volt, melyek májában nem voltak jelen androgén receptorok. A vizsgálat 22. hetére az androgén receptorral rendelkező egerek 90 százaléka lett májrákos, míg az androgén receptor nélküli állatoknak csak 27 százaléka.