Bár különleges élménynek ígérkezett egy vallási közösség áltat fenntartott faluba érkezni, igazán nem tudtuk, mire is...
Bár különleges élménynek ígérkezett egy vallási közösség áltat fenntartott faluba érkezni, igazán nem tudtuk, mire is számíthatunk majd a Krisna-völgyben. Hallottunk persze az 1993 óta folyamatosan épülő és bővülő öko-gazdálkodás és önfenntartó közösség eredményeiről, de nem tudtuk elképzelni, hogy a nem vallásos látogatók számára milyen élmény lehet a Krisna-völgyben tett látogatás, vagy akár egy vendégházban töltött hosszú hétvége.
A Krisna-völgy ugyanis úgy hirdeti magát, mint egy békés sziget a rohanó hétköznapok tengerén, a Balatontól csak harminc kilométerre, Kaposvár irányában. A nevében szereplő Krisna néven kívül szó sincs a vallásről, inkább kultúrális központként és biofarmként várja a látogatókat. A völgyben élő mintegy 150 ember természetesen az ősi védikus tanok szerint él, de ez tökéletesen megfér azzal a szívélyes vendéglátással, amiben az oda látogató évi 30 ezer embert részesítik.
Van persze egy kis furcsa érzés az emberben, hogy mások vallásának szent helyén turistaként kóvályog, és az itt élő emberek mindennapjait szemléli, de láthatóan a Krisna-tudat része a teljes nyitottság, és az elfogadás - teljesen mindegy, ki érkezik hozzájuk, ők akár spirituális, akár turisztikai szolgáltatást nyújtanak. Olyan ez, mintha üzleti gondolkodás lenne, de mégsem az.
A kétszázhatvan hektáron fekvő terület mára egy sikeresen működő, önfenntartó mikro-gazdaság, amely bebizonyította, hogy az általunk ismert és nélkülözhetetlennek tartott civilizáció nélkül is lehet élni, ráadásul nem is akárhogy. Sok szempontból a Krisna-völgy hatékonyabban működik, mint az az ország, ahol helyet kapott. A biofarm tehát már önmagában érdekes lehet: tehenészet, biokertészet, méhészet, dísztavak és arborétumok várják az érdeklődőket.
Általában csoportokba verődött látogatók kapnak egy idegenvezetőt, nekünk nagyobb szerencsénk volt, mivel újságíróként külön foglalkoztak velünk. Egy közel három órás túra során igyekeztek minden megmutatni abból a világból, amelyet az elmúlt 17 során a semmiből sikerült felépíteni Somogyvámoson (természetesen a helyiek támogatásával). A vállalkozás egyébként már annyira sikeres, hogy ma már a Krisna-völgy ad munkát a környékbelieknek, és bio-gazdasága kincseivel is ellátja a térséget. Mindezt gáz és áram nélkül, saját fúrt kutak segítségével. Nem véletlen, hogy az Öko-völgyként is ismert gazdálkodás a magyar biofarmok között első helyen szerepel, és rendszeresen tartanak szakmai konferenciákat is ebben a témában.
Az Öko-völgy program azért is nagyon fontos, mert korunk égető problémáira ad választ - tudtuk meg túránk során. Az éghajlatváltozás fenyegetése napjainkra globális méreteket öltött: a rövid távú érdekeket szolgáló tettek helyett mindenképpen érdemi döntésekre, intézkedésekre van szükség. A kialakult helyzet orvoslásához egy olyan megoldásra van szükség, amit az emberek maguk kezdeményeznek, egyéni felelősségük tudatában. Erre kiváló alternatíva az önellátó farmközösségek létrehozása, melyekben a természet és a környezet kínálta lehetőségeket figyelembe véve, egészséges, környezettudatos szemléletnek megfelelő életmód alakítható ki. Ilyen szöveget persze már sokszor hallottunk, de a Krisna-völgyben (150 önkéntes és közel 50 különböző intézmény segítségével) tesznek is valamit, ami megismerhető, kipróbálható és láthatóan működik.
Emellett külön érdesség, hogy a Krisna-tudatú emberek nem csak a környezet rendezését, hanem az emberek segítését is szem előtt tartják, így a preventív egészségügy alkalmazását, a lakosság egészének foglalkoztatását, a bűnmegelőzést, valamint a szenvedélybetegségek és a depresszió kezelését is fontosnak tartják. Mi pedig csak megerősíteni tudjuk, hogy ezek a szavak nem üres frázisok, a Krisna-völgyben valóban kapunk valamit, amitől egészen máshogy kezdjük nézni a körülöttünk lévő világot. Egy olyan csodásan rendezett környezet (ez a helyiek munkája, akik számára a völgy tisztán tartása és gonddal kialakított kertek művelése a spirituális rutin része), mint amit itt látunk már önmagában is elég ahhoz, hogy az ember kis nyugalmat és szépséget találjon a rohanó hétköznapokban, de az itt működő vallási egység is hatással volt ránk, ezt kár lenne tagadni.
Ettől még nem dobjuk el a laptopot, és nem tagadjuk meg eddigi életünket, de nagyon tiszteljük azokat, akik képesek voltak erre. Szerencsére itt az is kap támogatást, segítséget, vagy akár csak nyugalmat, aki nem akarja elkötelezni magát egyetlen vallás mellett sem. Pont ez a Krisna-völgy legvonzóbb tulajdonsága: részesei lehetünk egy olyan közösségnek, amely nem akar meghódítani, vagy megtéríteni minket, csupán teljesen nyitott arra, hogy megossza velünk életét - olyan mértékben, ahogy azt csak akarjuk. Ez a szabadság pedig olyan élmény, ami ritkán adatik meg az embernek egy idegen kultúra szemlélőjeként.
Természetesen az itt élők a szokásos napi idegenvezetések mellett igyekeznek külön programokkal is ide csábítani a látogatókat. Idén is lesz például Krisna-völgyi Búcsú, amely 2010 július 23. és 25. között kerül megrendezésre. Ilyenkor a szervezők több programmal is várják a látogatókat: aktív játszóház gyerekeknek, öko falvak bemutatója, érdekes kiállítások és vetélkedők, egész napos változatos színpadi műsorok, több hatalmas étteremsátor, főző-show, templomlátogató programok, interaktív kulturális programok, vásáros utca, népi mesterségekkel foglalkozók bemutatója, eredeti indiai esküvők, bio-zöldség és ajándék vásár, és még sorolhatnánk.
Nem kell persze fesztivál ahhoz, hogy megismerjük a helyi kultúrát és az öko-farm érdekességeit, mi egy vasárnap délután alatt is nagyon sokat megtudtunk a Krisna-völgy történetéről, a Krisna-tudatú emberek életéről és az önfenntartó gazdálkodás kialakításáról, működéséről.
Ezek után az étterembe invitáltak minket, ahol természetesen minden látogató vagy itt nyaraló is megkóstolhatja a helyi ízeket. A Krisna-völgyben indiai laktovegetáriánus ételeket ehetünk, amelyet csak és kizárólag saját terményekből főznek a legkiválóbb szakácsok (itt a konyhaművészet kiemelt fontosságú, csak megfelelő tudás és lelki tisztaság birtokában állhat valaki a tűzhely mellé). Mi india rakott krumplit, pirított rizst, sült szezámgolyót, házi kenyeret (puri) és csatnit (édes csípős szósz, amely annyira csípős, hogy ne lehessen megenni, és annyira édes, hogy ne lehessen abbahagyni) kaptunk rózsavizes limonádéval.
Be kell vallanunk, hogy a magyar gyomor számára is tökéletes élmény volt ez a kiváló ebéd, egyáltalán nem hiányzott a hús, és az ízek kavalkádja (az itt termett alapanyagok minőségével megfejelve) teljesen lenyűgözött minket. Szerencsére megtudtuk, hogy Budapesten is működik két Krisna-étterem és egy kávézó is, és több napi ebédszállítóval is szerződésben áll a völgy, tehát nem kell mindig ide utaznunk, ha az indiai konyhaművészet remekeire támad kedvünk.
Nem véletlenül írtuk tehát a címben, hogy a Krisna-völgy wellness a léleknek. Egyetlen délután alatt sikerült teljesen feltöltődnünk, új gondolatokat, ízeket és embereket megismernünk, ráadásul egy kis reményt is kaptunk, hogy nem veszett el végleg az ember és a természet kapcsolata. Mindegy, hogy miben hiszünk és hogyan gondolkodunk a világról, ebben teljesen egyet fogunk érteni a krisnásokkal.
-BK-