Plázs travelline.hu 2010. április. 02. 08:50

Hogyan jussunk el drága helyekre olcsón?

A nemzetközi utazás 2009-ben körülbelül 4 százalékkal esett vissza az előző évhez képest a United Nations World...

A nemzetközi utazás 2009-ben körülbelül 4 százalékkal esett vissza az előző évhez képest a United Nations World Tourism Organization felmérése alapján. Az UNWTO idén 3-4 százalékos javulást jósol e tekintetben. Hogy mikor érdemes útnak indulni, az természetesen a kiválasztott célponttól függ. Ez jelenthet elő- vagy utószezont, de az is előfordul, hogy a főszezonban akad pár nap (vagy egy hét), amit last minute akciókkal el lehet csípni. Persze hogy hol, mikor van főszezon, az sem mindegy. Nagyon is érdemes az elő- és utószezont kihasználni, ugyanis így 20, de akár 50 százalékkal is csökkenhetnek az árak. Ez persze nem azt jelenti, hogy utazni olcsó, de fogjuk rá, hogy az ár-érték arány egész jó, és megfizethetővé válik a dolog.

Vegyük például az angol fővárost. London hírhedten drága, mind a szállás, mind az evés-ivás tekintetében, de például olcsó repülőjegyet elképesztően könnyen találhatunk. A hotelárak jóval alacsonyabbak október 15. és március 31. között (kivéve a karácsonyi ünnepi időszakot). Az időjárás sokakat elriaszt Londontól, hiszen ekkor hűvös, esős, szürke időre kell készülni. Ez igaz, de Londonban pár napot kivéve szinte egész évben ilyen az időjárás, így érdemes a hangsúlyt az esős napokon a színházi és múzeumi programokra fektetni, ami azért annyira nem hangzik rosszul.

Párizs városa még mindig egyenlő a luxussal. Ide is érdemes október és március között érkezni, mert ezidőtájt alacsonyabbak a hotelárak, és ki lehet fogni olcsó fapados járatokat is. Bónuszként elkerülhetjük a tömött sorokat Párizs legszebb múzeumaiban.

Flickr (Creative Commons)

Ki ne szeretné felfedezni az örök város szépségeit? Rómába április és június vagy szeptember és október között érdemes elrepülni, mert ilyenkor lehet leginkább kikerülni a tömegeket és a hőséget. Persze arra ne számítsunk, hogy kevesen lesznek, mert az olasz főváros mindig tele van, teljesen mindegy, hogy milyen évszak van, de az áraknál azért vannak fokozatok. Ha télen vágnánk neki az útnak, akkor valószínűleg sokkal kevesebbet fizetünk majd, de arra készüljünk fel, hogy a műemlékeket ilyenkor tatarozhatják, és sok múzeum is rövidített nyitvatartással üzemel.  Persze ha ez nem zavar bennünket, és csak a „dolce vita” életérzésre, no meg egy tál tésztára vágyunk, akkor utazzunk bátran január-február környékén is.

Az egzotikus helyek szerelmeseinek ott van például Hawaii. Ez a trópusi paradicsom szinte elérhetetlen, és egész évben elképesztőek az árak, ráadásul nagyon messze is van. Eláruljuk, hogy szeptember és december között viszonylagos nyugalom van Aloha State-ben, és a válság miatt akár 30-40 százalékkal is csökkentek a szobaárak, tehát érdemes egy próbát tenni idén, mert most a legjobbak a lehetőségek.

Flickr (Creative Commons)

A Karibi térségben is akad néhány csodás kis sziget, ahol tavasszal és nyár elején akár feleannyiért is bérelhetünk szobát, mint télen, a főszezonban. A környezet ilyenkor is csodálatos, és jóval melegebb van, mint a hozzánk közelebbi tengerpartokon. Június és november között hurrikán szezon van, ezért az árak még alacsonyabbak ilyenkor, mint az előbb említett időszakban. Van némi kockázat, bár nem valószínű, hogy komolyabb bajunk esik: kössünk egy biztosítást és olyan hotelt válasszunk, ahol van úgynevezett „hurricane policy”, ami azt jelenti, hogy vész esetén visszakapjuk a befizetett összeg egy részét. Egyébként a karibi térség déli szigeteire (Aruba, Barbados, Trinidad) szinte soha nem csap le hurrikán.

Végül pedig jöjjön New York City, az örök sláger – a válság nyomán ugyan lecsökkentek a szobaárak, de a Nagy Alma még így is drága mulatság. A legoptimálisabb árak január és március között vannak, érdemes azonban melegen felöltözni, mert ekkortájt a Hudson folyó felől érkező szelek jócskán fagypont körül tartják a hőmérsékletet. De aki kicsit olcsóbban szeretné látni a híres várost, az talán kibír ennyi kellemetlenséget.

-SzJ-

Világ Németh András 2024. november. 30. 12:30

Így halnak meg Oroszországban a semmiért az észak-koreai katonák

Amerikai illetékesek is megerősítették, hogy észak-koreaiak is voltak azok között a katonák között, akik a napokban az oroszországi Kurszk térségében életüket vesztették egy brit manőverező robotgépekkel végrehajtott ukrán támadásban. Közben az is kiderült, hogy a Putyin segítségére vezényelt távol-keleti katonák zsoldja leginkább Kim Dzsong Un diktátort és környezetét gazdagítja.