Nem megbízható a röntgen?
A röntgen nem mutatja ki a csípő- és medencetörések közel harmadát - állítják a kutatók. Az eredményekről az American Journal of Roentgenology-ban számoltak be.
A Duke Egyetem orvosai arra figyelmeztetnek, hogy rossz diagnózishoz, azt követően pedig műhiba-perekhez vezethet az, ha egyedül csak a röntgenfelvételeket veszik figyelembe. Amikor 92 beteg leleteit újra kielemezték egy nagyobb felbontású szkennerrel (MRI-vel), 35 felfedezetlen törést találtak. „A csonttörés diagnózisa gyakran röntgennel kezdődik és azzal is fejeződik be; néhány esetben azonban nem egyszerű kizárni a törés lehetőségét” - fogalmazott Charles Spritzer, a kísérlet vezetője.
A tanulmányban olyan betegek vettek részt, akik a csípő és medence sérülését követően fájdalomra panaszkodtak. 13 negatív röntgen lelettel bíró betegnél összesen 23 törést találtak az MRI segítségével. Másik 15 beteg esetében a röntgen eltérést mutatott ugyan, de az MRI további 12 olyan medencetörést mutatott ki, amelyre amúgy nem derült volna fény. 11 esetben az MRI nem mutatott törést, a röntgenfelvétel viszont igen.
A kutatás eredményei szerint kétséges esetekben megéri a röntgent és az MRI-t is használni, főleg, mert a csípősérültek általában törékeny idősek, akiknél gyakoribbak a komplikációk és a halálozás. Spritzer elmondta: "a sürgősségi osztály pontos diagnózisa a csípő- és medencetörésekről gyorsabban a műtőbe juttathatja a beteget szükség esetén, és kevesebb olyan beteget vennének fel, akik nem szenvedtek sérülést.”
Tony Nicholson, a Királyi Radiológiai Szakkollégium munkatársa elmondta, az eredmények csak arra mutatnak rá, amit eddig is sejteni lehetett. A szakember azt azonban nem tartja járható útnak, hogy minden egyes beteget MRI vizsgálatnak vessenek alá. „Mindig a józan ész dönt: ha egy idős beteg állandó fájdalommal küzd, de a röntgen csak enyhe izületi gyulladást mutat, az MRI vizsgálatnak létjogosultsága van, hogy ellenőrizzék, nincs-e csonttörés. Mindig aggodalomra ad okot, ha egy diagnózisra nem derül fény azonnal, de úgy vélem, a legtöbb orvos kiváló szakember, és figyelemmel kíséri a betege sorsát.”