2010. március. 24. 13:55 Utolsó frissítés: 2010. március. 24. 13:50 Plázs

Hogyan kerüljük el a rákot?

Mindannyian hordozunk rákos sejteket, de egyúttal természetes védekezőképesség gel is rendelkezünk. Az Ecologist újságírója David Servan-Schreiberrel, A rák ellen – Egy új életmód című könyv szerzőjével beszélgetett - számol be róla a tudatosvasarlo.hu.

- Minek a hatására írta ezt a könyvet?

- David Servan-Schreiber: 15 éve agytumort diagnosztizáltak nálam. 8 évvel ezelőttig azt hittem, hogy legyőztem a rákot, de akkor visszaestem. Két sikeres műtét és 13 kemoterápiás kezelés után megkérdeztem az orvosomtól, mit tehetnék annak érdekében, hogy megelőzzek egy újabb visszaesést. Megdöbbentem, mikor azt mondta: Semmit - mi majd odafigyelünk önre. Teljesen tehetetlennek éreztem magamat.

Tudósként - pszichiátriai klinikai professzor vagyok a Pittsburgh-i Egyetem Belgyógyászati Iskolájában, az Egyesült Államokban - elkezdtem tudományos jelentések után keresgélni. Felfedeztem, hogy rengeteg mindent lehet tenni. A könyvem összefoglalója több korábbi tanulmánynak, amelyek középpontjában a táplálkozás- és életmód-változtatás áll, és amelyek segíthetnek a rák ellen vívott küzdelemben. (A könyvet magyarul a Park Kiadó adta ki 2009-ben.)

- Mi okozza a rákot?

- D. S. Sch.: Nagyon egyszerű: a rák csak a kifejeződése egy megbomlott egyensúlynak azok között a tényezők között, amelyek a rákos sejteket táplálják. Mindenkinek vannak rákos sejtjei, de akkor lesz valaki rákos, amikor a rák kialakulását erősítő tényezők többségben vannak azokhoz képest, amelyek gátolják a betegség létrejöttét. Ilyen egyszerű.

Az elmúlt 50-60 évben megnöveltük azon tényezők számát, amelyek elősegítik a rák megjelenését - mint például a cigaretta, cukor, transzzsírok valamint a környezetünkben lévő vegyi anyagok, és lecsökkentettük a természetes védekezőképességünket, amely gátolja a rák kifejlődését. Például, nagyszüleink gyalog mentek az iskolába. Ismer ma olyan gyereket, aki öt percnél többet gyalogol a suliba? Nagyon kevés ilyen van. A fizikai aktivitás felerősíti a rákkal szembeni védekező mechanizmust. Mi viszont legyengítettük ezeket.

- Hogyan viselkednek a rákos sejtek?

- D. S. Sch.: A rákos sejtek nem úgy viselkednek, mint a normális sejtek. Nem pusztulnak el néhány osztódás után, hanem megmérgezik a körülöttük lévő szöveteket kémiai anyagokkal. Gyulladást okoznak, hogy fenntartsák növekedésüket.

A gyógyszeripar olyan anyagokat keres, amelyek gátolják a rákos sejtek által kiválasztott gyulladást okozó kémiai anyagokat. Viszont több természetes útja is van annak, hogy serkentsük védekezőképességünket, csökkentsük a gyulladást, és ellenőrzés alatt tartsuk ezeket a rákos sejteket. Ez nem azt jelenti, hogy kiválthatjuk a hagyományos orvoslást, de vannak a rák kifejlődésének előmozdítói és gátlói. Ez egy egyensúlyi játék.

 További részletek!