Túl bizakodó képet fest a média a rákról
A március 22-én megjelent Annals of Internal Medicine folyóirat egyik cikke szerint az újságok és magazinok beszámolói főleg a rák agresszív kezelési módszereiről és túlélőiről szólnak. Míg a kezelések sikertelenségéről vagy mellékhatásairól, az egész életen át tartó fájdalomcsillapításról vagy a hospice gondoskodásról alig szólnak.
A cikk háttérinformációi szerint minden második férfinál és minden harmadik nőnél állapítanak meg valamilyen daganatos megbetegedést élete során. Megközelítőleg a felük hal bele a rákba, vagy az azzal kapcsolatos szövődményekbe; mindez a számítások szerint évente több, mint félmillió amerikait jelent.
Jessica Fishman és kollégái a Pennsylvania Egyetemről a 2005 és 2007 között nyolc nagy amerikai újságban és öt országos magazinban megjelent rákkal kapcsolatos cikkek elemzését vállalták. A 2228 rákkal kapcsolatos újságcikkből véletlenszerűen választottak ki 436-ot; majd megállapították a különböző rákfajtákkal kapcsolatos cikkek arányát, többségük a mellrákkal vagy a prosztatarákkal foglalkozott.
„Megdöbbentő, mennyire kevés cikk foglalkozik a halállal vagy a haldoklással, amikor a rákkal diagnosztizált betegek fele nem fogja túlélni a betegséget” – olvasható a tanulmányban. Továbbá mindössze a cikkek 57 százaléka gondolja úgy, hogy az agressszívabb kezelések sem mindig eredményesek az élet meghosszabítása vagy a gyógyulás szempontjából, vagy hogy némely ráktípus gyógyíthatatlan. Kevés cikk (30 százalék) számolt be a rák kezelésével kapcsolatos mellékhatásokról, például émelygésről, fájdalomról, vagy hajhullásról.
A legtöbb cikk kizárólag az agresszív kezelésekkel foglalkozott, alig említve az élethosszig tartó kezeléseket.„A rákban szenvedő betegeknek fontos lenne ismerniük a palliatív kezeléseket és a hospice gondozást, mivel ezek az információk segíthetek a döntésben, reális képet adva az előrejelzésekről, a kockázatokról, és a kezelés előnyeiről” – olvasható a cikkben.