Kisujjunkat sem mozdítjuk az egészségünkért
Egészségőr címmel pályázatot hirdet fiatal közösségeknek a Béres Egészség Hungarikum Alapítvány, míg a program reprezentatív kutatása az egészség, a boldogság és a közösség összefüggéseit vizsgálta.
A Béres Egészség Hungarikum Program felmérése szerint 2,6 millióan az egészségükért a kisujjukat sem mozdítják, másfélmillió megkérdezett pedig semmit, vagy csak keveset tesz a boldogságáért. A válaszadók 94,7 százaléka felismerte, hogy a boldogság egyik legfontosabb összetevője a jó egészség, de csak minden harmadik ember érzi magát egészségesnek.
A boldog élet legfontosabb összetevői között a jó egészség mellett a szeretet és a harmonikus családi élet szerepel az első három között. A felmérésben részt vevők szerint az egészséges élethez elsősorban megfelelő táplálkozásra, kiegyensúlyozott lelki életre és boldogságra van szükség. A sportolás, testmozgás, valamint a közösséghez való tartozás ebben a rangsorban nem szerepel az élmezőnyben, míg az egészséges táplálkozás fontosságát 100-as skálán 93,4-re értékelték a válaszadók.
A válaszadók 34 százaléka számolt be olyan csoportról, közösségről, ahová rendszeresen eljár, vagy amelynek munkájában rendszeresen részt vesz. Azt a program 2009-es egészségrecesszióról szóló kutatása is alátámasztja, hogy a közösséghez tartozó egyének jobbnak minősítik egészségi állapotukat, mint a magányosak.
A 2010-es országos reprezentatív kutatás célja az volt, hogy feltárja az "egészségboldogság" összetevőit, illetve utána járjon, milyen felelős gondolkodás érhető tetten a magyar lakosság szemléletében, ha egészségről és boldogságról van szó. A program alapítója, Béres József szerint bizakodásra ad okot, hogy a magyarok felismerték, a jó egészség a boldogság egyik legfontosabb összetevője. A kérdés az, tud-e élni a magyar társadalom azzal a lehetőséggel, hogy aktívan tegyen egészsége megőrzéséért.
A felmérés eredményeinek publikációjával párhuzamosan az alapítvány meghirdette a fiatal közösségeknek szóló, Egészségőr elnevezésű pályázatát, amelynek célja egészségmegőrző akciókra biztatni a fiatal közösségeket, és megtalálni Magyarország ifjú egészségőreit. A részletes pályázati kiírást az érdeklődők a www.beh.hu oldalon olvashatják.
Béres József 2007-ben hozta létre a Béres Egészség Hungarikum (BEH) Programot azzal a céllal, hogy ráébressze az embereket: az egészség olyan kincs, amelynek megőrzése egyéni és társadalmi felelősség. A program azt szeretné elérni, hogy belátható időn belül Magyarország Európa egyik legegészségesebb nemzetévé váljon.