2010. február. 23. 17:32 Boros Szilvia Utolsó frissítés: 2010. február. 23. 18:29 Plázs

Milyen a jó munkahely?

Manapság a legtöbb emberre elvárásként nehezedik az egyenletes és magas színvonalú munkateljesítmény. A szellemi teljesítmény fokozásában és szinten tartásában azonban óriási jelentősége van a környezetnek, a kellemes és nyugodt munkahelyi légkörnek.

Nem mindig egyszerű a helyzet, ha a munkahelyi körülmények optimálissá tételéről van szó, hiszen a vezetők – tisztelet a kivételnek – nem igen engedik beleszólni alkalmazottaikat az iroda berendezésébe. Elindult azonban az a kedvező tendencia, miszerint egyre több cég figyel a kedvező munkahelyi körülményekre. Mind többen jönnek rá arra, hogy meglehetősen szoros az összefüggés a munkatársak komfortérzete és szellemi teljesítménye között. És sokszor mindez csak apróságokon múlik.

Egyenesen tudjuk tartani a gerincünket, jól van beállítva az ülés magassága? A szék háttámlája illeszkedik a hátunk, derekunk vonalához? Ezek mind nagyon lényeges szempontok, ha hosszú ideig szeretnénk megőrizni a munkaképességünket. Ezért, ha nem akarunk mindennap sajgó háttal felállni az íróasztaltól, éedemes megszívlelni néhány tanácsot. Figyeljünk például arra, hogy a szék legyen állítható magasságú és kartámlás, fontos, hogy a háttámla ne érjen a lapocka felső széléig, továbbá a hát és a derék teljes vonalához illeszkedjen, a talpunk pedig érintse a talajt. Abban az esetben, ha a talpak nem érnek le a talajra, lábtartóra van szükség. A térdek vonala alacsonyabban legyen, mint a csípő, ellenkező esetben célszerű ülőpárnával magasítani a csípők elhelyezkedését. Ha a derék nem simul a széktámlához, akkor hengeres derékpárna alkalmazásával biztosítható a helyes testtartás és csökkenthető a fáradtságérzet. Gépelés közben engedjük le lazán a vállunkat, és ügyeljünk arra, hogy a fejünk ne billenjen előre.

Kényelmes munkavégzés. Elégedetségi mutató
Stiller Ákos

Nem csupán a széknek, hanem az asztal méretének, valamint a billentyűzet és a monitor elhelyezésének is jelentősége van. Biztosan sokan tapasztalták, hogy a gépelés és a monitor hosszas bámulása, az egér több ezerszeri kattintása milyen természetellenes, merev tartáshoz és ezzel együtt elfáradáshoz, kimerültséghez vezet. Ezért érdemes odafigyelni arra, hogy az asztal szintje egy magasságban legyen a könyökkel. Az az ideális, ha a monitor és a szemünk közötti távolság 50-80 cm, illetve a monitor felső széle a szemmagasság alatt néhány centiméterrel legyen. Az egér essen a karfára tett alkar folytatásába, hogy annak elérése és működtetése a legkisebb erőfeszítést igényelje. Olykor egér helyett használjuk a klaviatúrát. Tanuljunk meg rendesen gépelni, és ne csak az ujjakat és a csuklót terheljük, hanem gépelés közben az egész kart és a vállakat is vonjuk be a mozgásba. A klaviatúra használatának szüneteiben lazán lelógatva pihentessük a karjainkat.

Asztalfoglalás

Csak akkor üljünk az íróasztal mögé, a zúgó monitorral szemben, ha feltétlenül szükséges. A dossziék, szerződések átolvasásához válasszunk olyan ülőhelyet, amelyre kevesebb elektroszmog áramlik. Érdemes egy kényelmes karosszéket vagy fotelt beszerezni az irodába. Nagyon fontos, hogy az íróasztal előtt, szemmagasságban csak kellemes tárgyak látványa fogadja a tekintetünket. Az irattartók és a szemetes kosár helyett válasszunk például egy szép naptárt, képet, vagy bármit, amire jólesik ránézni.


Az íróasztalon mindig legyen rend és tisztaság. Munkavégzés szempontjából sem a fehér, sem a fekete, sem az üvegasztal nem fejt ki kedvező hatásokat. Ügyeljünk arra, hogy a napfény ne essen közvetlenül az íróasztalra, mert az fokozza a szellemi fáradékonyságot. Jobbkezeseknek a fénynek balról, balkezeseknek pedig jobbról kell érkeznie, mert így nem jönnek létre írást zavaró árnyékok.

Bár állandóan azt halljuk, hogy a testi kondíció megőrzése érdekében mindennap mozogni kell, erre sokszor nem marad idő és energia. Egy idő után ennek az lesz eredménye, hogy elgyengülnek a gerincoszlopot tartó izmok, egyre nehezebb lesz megtartani a nyak, a hát, a derék szakaszát, végül az állandó ülőhelyzetnek és a testedzés hiányának következtében a tartóizomzat elernyed. Hogyan akadályozható meg ez a folyamat? A legegyszerűbb természetesen a megelőzés, de ha egyáltalán nincs idő a testmozgásra, akkor be kell szerezni egy felfújható gumilabdát, az úgynevezett fittballt.  A speciális labda a testmagasságot figyelembe véve három méretben kapható. Nagy előnye, hogy felfújva és ráülve kényelmesen ülhetünk az íróasztal mögött, sőt a gépelést sem akadályozza. A labdával tehermentesíthető a gerinc (hiszen rugózik), mindemellett a testtartás folyamatos kontrollja mellett a gerincet tartó hátizomzatot is erősíti. Természetesen fárasztó hosszú órákon át labdán ülni és úgy dolgozni, ezért célszerű a széket és a labdát folyamatosan váltogatni.    

[[ Oldaltörés (Megéri a figyelem?) ]]

 

A legtöbb munkáltató már tudja, hogy figyelni kell a beosztottakra, mert megéri. Segíteni kell őket a kikapcsolódást biztosító lehetőségek megteremtésével is, nem csak az elvégzendő feladatok egyensúlyozásával. Számos munkahely heti 1-2 alkalommal masszírozást biztosít, de akadnak olyanok is, ahol kedvezményes vagy ingyenes fitneszbérletet is felajánlanak a munkatársaknak. A konyhában lehetőség van hozott vagy rendelt ételek melegítésére és a nyugodt étkezésekre. Sok helyen pszichológus segít a munkahelyi konfliktusok, kommunikációs gondok orvoslásában.

Ülő életmód. Van alternatíva
Stiller Ákos

Alapjában véve ahhoz, hogy egészséges legyen egy munkahely, nélkülözhetetlen az adott munka iránti szeretet. Hiszen hiába „ötcsillagos” egy munkakörnyezet, ha nem tesz boldoggá az a feladat, amit el kell végezni. Az egyén hozzáállása a munkához és törődése a saját testével, külsejével, sokszor egyenes arányban áll egymással. Ha valakit a munkahelyén stresszhelyzetek sorozata ér, ha az adott teendő túl sok és túl gyorsan kell elvégeznie, vagy éppen ellenkezőleg, kevés vagy túl könnyű feladatot kap: az egyén elhanyagolja saját testét. Sokszor dohányzásba, evésbe menekül, mozogni pedig egyáltalán nincs kedve. Mindez gyakran betegségekhez, elhízáshoz, depresszióhoz vezet. Ennek megelőzésére hívta életre néhány évvel ezelőtt az Országos Egészségfejlesztési Intézet (OEFI) azt az országos kampányt, amelynek fókuszában az egészséges munkahely megteremtése áll. Életmódváltó munkahelyi csapatversenyt hirdettek, ahová a cégektől vártak résztvevőket.

A munkahelyek 5-10 fős csapatokkal nevezhettek be a versenyre, amelynek mottója az egészséges életmód megteremtése volt. A szakemberek az úgynevezett fittségi index változását követték nyomon, vagyis a testtömeg, testtömeg-index alakulását, valamint 2000 méter gyalogláshoz szükséges időt és az ez alatt mért átlagos pulzusszámot vették figyelembe. A verseny célja az volt, hogy rávezesse az embereket az egészségesebb életmódra, a több mozgásra és a megfelelő, kiegyensúlyozott táplálkozásra. 2007-ben 102 csapat 723 versenyzővel képviseltette magát, 2008-ban már 121 csapat vett részt a versenyen, összesen 843 versenyzővel. A részvevők majdnem 73 százalékánál javult a fittségi index.

A témáról bővebben az Egészség Plusz 2010 című kiadványunkban olvashat.
 

hvg360 Kovács Gábor 2025. január. 02. 17:30

A lebukás idején Mészáros Lőrinc lánya is érdekelt volt exférje "brutális" kartellezésért megbírságolt cégében

Meglehetősen furcsa Mészáros Lőrinc exvejének kartellügye. Amely egyébként Mészáros Ágnes kartellügye is, 2022-ben, a válás előtt még érdekelt volt férje cégében. A szóban forgó közbeszerzést Mészáros Lőrinc érdekeltsége nyerte, a kartellező exvő ajánlata a bírálatig sem jutott. A legfurcsább, hogy az amúgy közbeszerzésbajnok Homlok Zsolt miért pont a válás környékén “buktatta le magát”. Gyanítható, hogy a jogállam kicsavarásával kiosztott NER-büntetésről van szó.