2010. február. 15. 19:55 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. február. 15. 17:47 Plázs

Még mindig nem elég drága a cigi?

Magyarországon 4 százalékkal nőtt egy hónap alatt azoknak a dohányosoknak a száma, akik a gyári csomagolású cigarettáról áttértek a maguk sodorta szívnivalóra. A tény mögött nem valamiféle nosztalgikus magyarázatot kell keresni, az ok ennél jóval prózaibb: a dobozos cigaretta jövedéki adója és így ára is megemelkedett, vagyis a saját kezűleg gyártott dohányrúd kevesebb pénzbe kerül.

Bár a sodort cigaretta valóban olcsóbb, mint a készen vásárolt, ám egészségkárosító hatása jóval nagyobb. Az ezt alátámasztó kutatások egyértelműen azt jelzik, hogy a kézi készítésű cigarettával negyedével több füst kerül a tüdőbe, ráadásul a felhasznált papír elégésével további káros anyagok is a szervezetbe jutnak. Ám aki nem tudja megfizetni a dobozos cigi megemelt árát, rákényszerülhet a maga gyártotta bűzrúdra. Vannak, akiknek még az is gondot okoz, hogy boltban vásárolják meg a sodráshoz való alapanyagokat, így bizonytalan eredetű árut szereznek be aluljárókban, piacokon. Ahogy Mucsi János tüdőgyógyász mondja, a megoldást az jelentené a valóban egyre rosszabbodó helyzetre, ha a sodort cigaretta összetevőinek adóját, s ezzel párhuzamosan az árát is megemelnék, s a többletbevételt a dohányzásról való leszokás támogatására fordítaná az állam.

További részletekért kattintson!

hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.