2010. február. 15. 19:55 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. február. 15. 17:47 Plázs

Még mindig nem elég drága a cigi?

Magyarországon 4 százalékkal nőtt egy hónap alatt azoknak a dohányosoknak a száma, akik a gyári csomagolású cigarettáról áttértek a maguk sodorta szívnivalóra. A tény mögött nem valamiféle nosztalgikus magyarázatot kell keresni, az ok ennél jóval prózaibb: a dobozos cigaretta jövedéki adója és így ára is megemelkedett, vagyis a saját kezűleg gyártott dohányrúd kevesebb pénzbe kerül.

Bár a sodort cigaretta valóban olcsóbb, mint a készen vásárolt, ám egészségkárosító hatása jóval nagyobb. Az ezt alátámasztó kutatások egyértelműen azt jelzik, hogy a kézi készítésű cigarettával negyedével több füst kerül a tüdőbe, ráadásul a felhasznált papír elégésével további káros anyagok is a szervezetbe jutnak. Ám aki nem tudja megfizetni a dobozos cigi megemelt árát, rákényszerülhet a maga gyártotta bűzrúdra. Vannak, akiknek még az is gondot okoz, hogy boltban vásárolják meg a sodráshoz való alapanyagokat, így bizonytalan eredetű árut szereznek be aluljárókban, piacokon. Ahogy Mucsi János tüdőgyógyász mondja, a megoldást az jelentené a valóban egyre rosszabbodó helyzetre, ha a sodort cigaretta összetevőinek adóját, s ezzel párhuzamosan az árát is megemelnék, s a többletbevételt a dohányzásról való leszokás támogatására fordítaná az állam.

További részletekért kattintson!

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.