A Karib-tengeri Anguilla, a Parrot Cay Restor a Turks és Caicos szigeteken Kuba alsón, netán az Egyesült Államokbeli...
A Karib-tengeri Anguilla, a Parrot Cay Restor a Turks és Caicos szigeteken Kuba alsón, netán az Egyesült Államokbeli Coloradóban található Aspen, vagy a svejci St. Moritz, esetleg Miami, bár a Palmillas Resort még menőbb a mexikói Los Cabos mellett, ahol Jessica Alba, Kim Kardashian és Kate Beckinsale is sokat időz év vége felé. Bár megfontolandó a Wakaya Club Fidzsin, de talán valamelyik luxusbungalló St. Barthelemy-n is megfelelne. Sártekénk felső százezrének karácsony előtti dilemmáiban kevesen osztoznak. Mint ahogy az emberiség többségének az sem okoz nap mint nap fejtörést, hogy miképpen lehet kikerülni a lesi fotósok objektívjeinek fókuszából. Pontosabban miként lehetséges csak a legelőnyösebb pózokat lencsevégre kapatni.
Jeges örömök
A nemzetközi celebkörök – lett légyen szó pénzmágnásokról, a már-már kihalófélben lévő arisztokráciáról, vagy film- és popsztárokról – hagyományosan kedvelik a síeléssel egybekötött év végi vakációkat. Az újvilági Aspen a legmenőbb helyek egyike - exkluzivitását jól jelzi, hogy a síparadicsomban egyetlen valamire való szálloda sem akad. Sok hálószobás luxusapartmanból, villából viszont annál több található. A pinceuszoda, pezsgőmedence, a szauna persze alapból jár ezekhez a hetente 1 millió forint körüli összegért bérbe vehető lakokhoz, amelyekhez többnyire személyzet is dukál – no meg a síbérlet. A coloradói bányavároskából milliomos-teleltetővé előlépett Aspenben – ha hinni lehet a bulvármédiának – minden évben össze lehet futni Antonio Banderasszal, Mariah Carey-vel, Kevin Costnerrel vagy épp Kurt Russellel. Ők persze nem bérelnek, hanem saját lakukból csússzanak ki reggel a pályákra. Az átlagár 2 millió dollárnál kezdődik, de a jobb fekvésű házikóért 15 millió dollárt is elkérnek. Tom Hanks vagy az izomgolyóból öregségére kaliforniai kormányzóvá avanzsált Arnold Schwarzenegger nem volt megelégedve Aspennel. Ők az Idaho állambeli Sun Valley-ben ütöttek tanyát. Itt egyébként már van szálloda is: bár csillagászati árakkal.
Az európai arisztokrácia többnyire otthon telel – a hazai persze a kontinens legfelkapottabb lankáit jelenti. Újabban már nem hotelbeli lakosztályban, hanem – amerikai módi szerint – önálló luxusbungalóban. A brit bulvárlapok például a tavalyi szezonban arról cikkeztek, hogy Vilmos herceg heti 40 ezer fontért bérelt egy villát, méghozzá cimboráival közösen Klostersben. A trónörökös ezzel megtörte a hagyományt, miszerint egy brit koronahercegnek a Walserhof Hotelban kell megszállni. Klosters mellett persze Zermatt és St. Moritz, valamint a franciaországi Chamonix és az olasz Cortina d'Ampezzo pályái sem számítanak póriasnak. St. Moritz tradícionálisan az európai elit kedvence – már csak a történelem, és a pazar pályahálózata okán. Az ötcsillagos Kulm hotel 3 ezer eurótól, vagy a Badrutt’s Palace 5 ezer eurótól igénybevehető lakosztályai méltó konkurenciái az aspeni bungalóknak. A csúcs mégis inkább a svájci Verbier, amely igazán a csúcsnak számít. Az orosz oligarchiák betelepedése miatt 20 millió forint felett van egy egyhetes síelés.
Akad ennél extravagánsabb desztináció is. Az Arab Emirátusokban négy éve kedveskedik az elitnek a Ski Dubai szolgáltatásaival. A sivatagi sícsarnokban öt sípályán csúszkálhatnak az előkelőségek, ha kedvük erre szottyan. Az aréna befogadóképessége természetesen korlátozott. A belépőjegy a felszerelés árát is tartalmazza, így a Dubajba utazóknak nem kell síléceket is cipelniük a repülőgépen. A több mint 22 ezer négyzetméter alapterületű csarnokban körülbelül 50 centiméter vastagságú hó van.
Melegebb éghajlat
A jeget és a hideget messziről kerülő sztárok, és más válogatott celebritások a hó nélküli karibi karácsonyra, vagy téli szünetre szavaznak. Tommy Hilfiger, Mick Jagger, Denzel Washington, Bill Gates például – ha hihetünk a nemzetközi celebfigyelő-médiának – a milliárdosok szigeteként emlegetett karibi Mustique-n töltötték az ünnepeket. Az 570 hektár területű gyöngyszemen száz fényűző villaház, és egyetlen, csupán tucatnyi szobával rendelkező hotel várja a luxusturistákat. Az árak itt is borsosak, az egyhetes turnus apartmanban közel 30 milliót kóstál, ez az összeg persze fedezi a séf és a személyzet bérét is. Az estéket a díszes publikum Basil bárjában és éttermében töltheti el, vagy otthon, esetleg a tengerparton, a fent nevezett szórakoztatóipari egységen kívül ugyanis nincs más hely a szigeten.
A számítógépmágnás Michael Dell vagy a brit milliárdos Sir Philip Green a hawaii Mauit preferálja, ott is a Four Seasonst. Itt forintra átszámolva 3 millióba kerül egy éjszaka, de megéri: sok hálószobás, több száz négyzetméteres, mesés panorámát kínáló lakosztályok járnak ezért a pénzért.
A gazdagok és híresek a Maldív-szigetek nyújtotta kényelmet sem vetik meg ilyentájt, ráadásul a sok apró, erősen tagolt partvonalú nyaraló-telelő paradicsomban a paparazzok elől is el lehet bújni, hogy aztán tökéletes outfitben a víz alatti Ithaa étteremben mutassák meg magukat a fotólencséknek. A Google-alapító Larry Page a Brit-Virgin szigetek szerelmese, azon belül is az alig 70 hektáros Necker-sziget a szíve csücske. Ez, a Virgin-márkaalapító Richard Branson tulajdonában lévő extra-luxus resort egy napra csupán 467 ezer dollárt kóstál, ám ezért a díjért akár egy 25 fős társaságot is tejben-vajban fürösztenek. Nem véletlen, hogy Janet Jackson, Eddie Murphy és a tévésztár Oprah Winfrey is vissszatérő vendégnek számítanak télen is.
Vajna Tamás