„Az emberek azért fizetnek, hogy szórakozzanak” – tartja a vendéglátás és turizmus alappillérének a francia Sylvain...
„Az emberek azért fizetnek, hogy szórakozzanak” – tartja a vendéglátás és turizmus alappillérének a francia Sylvain Remetter. E nem túl magvas megállapítás különösen furcsán hat a negyvenes évei végén járó férfi vállalkozását szemlélve. Remetter azért került nemrégiben a figyelem középpontjába, mert egy volt romániai munkatáborban alakított ki hotelt. A Duna-deltában található Periprava falu melletti táborban a rabokkal egykor nádvágást végeztettek: kerültek ide olyanok, akiket kémkedéssel vádoltak, de olyanok is, akik „csupán” tiltott könyvet olvastak. A Gheorge Gheorghiu-Dej 1948 és 1965 közötti diktátorsága idején alapított helyen az 1977-es bezárásig több százan vesztették életüket.
A francia vállalkozó hét éve él a faluban, és miután az 1991-ben a világörökség részévé nyilvánított Duna-delta egyedülálló környezetében évek óta horgásztúrákat szervez, újabb turistamágnes után keresgélt a környéken. Morbid módon, a közelben fekvő munkatábori barakkok tűntek számára kézenfekvőnek. Ezek egy részét hotellé átalakítatta át, és a szállodát elnevezte Utolsó Határnak (Last Border). Remetter jövendő vendégkörét az alábbiak szerint határozza meg: sporthorgászok, a deltatorkolatban vizitúrázók, vadlesre érkezők, és a kísérteties történelmi múlt iránt fogékonyak. Utóbbiaknak mindenképpen kielégülést szerezhet már az is, hogy a hoteltulajdonos az egykori táborvezetők lakosztályaiból alakította ki a vendégszobákat.
A környéken lakóknak tetszik az ötlet, érthető módon azért, mert a munkanélküliségtől sújtott terület turisztikai fellendülését remélik tőle. Nehogy a múltgyalázás gyanújába keveredjék, Remetter tiszteletteljesen nyilatkozik az egykori munkatáborról, még az utolsó parancsnokot is meglátogatta anyaggyűjtés céljából. Tervei szerint az egyik barakkban a rabéletet bemutató múzeumot alapítana, mert „a románoknak sosem szabad elfelejteniük, mi történt” – hangzik a kissé szimpla emlékhely-alapítási üzenet.
További képeket a Spiegel Online magazin oldalára kattintva tekinthetnek meg.
Sindelyes Dóra